Park Habitat

Park Habitat, czyli ekologiczny budynek pokryty roślinami.

Park Habitat, którego budowa rozpoczęła się w Dniu Ziemi tego roku, zlokalizowany będzie w mieście San Jose w Stanach Zjednoczonych. Będzie on częścią kampusu o nazwie Net Zero Campus. Został zaprojektowany przez japońskie studio Kengo Kuma and Associates. Net Zero Campus jest inicjatywą miasta wraz z deweloperami Westbank, Urban Community, Peterson i OPTrust. Docelowo obejmie ona sześć budynków na terenie kampusu San Jose w Kalifornii.

Inicjatywa Net Zero Campus ma na celu stworzenie społeczności dla gospodarki, która wyprowadzi firmy i ich zespoły z podmiejskich parków przemysłowych i ponownie połączy je ze środowiskiem miejskim. Koncepcja budynków Net Zero polega na tym, że całkowita ilość energii zużywanej przez budynek w ciągu roku jest równa ilości energii odnawialnej wytworzonej w danym miejscu.

20-piętrowy budynek z fasadą ze szkła i drewna pokrytej pnączami i roślinami będzie znajdował się w kalifornijskim mieście San Jose, które jest częścią Doliny Krzemowej. Park Habitat w swojej fasadzie posiadać również będzie wycięte wnęki, w których znajdą się przestrzenie ogrodowe wypełnione drzewami. Zabieg ten ma na celu otwarcie zewnętrznej części budynku na atrium i odsłonięcie betonowych belek konstrukcyjnych. Betonowe belki podniosą budynek u podstawy, tworząc coś, co projektant opisuje jako „zadaszony ganek” dla miasta, łączący Park Avenue z przyległym Paseo.

Ten „ganek” będzie gęsto obsadzony roślinnością. Nad strefami dla pieszych, a także w półzamkniętych ogrodach w głębi budynku, zostaną zawieszone ozdobne listwy. Będą one nawiązywać do drewnianych żaluzji na fasadach budynków. Obiekt o mieszanym przeznaczeniu o powierzchni 120 774 metrów kwadratowych, będzie również posiadał atrium z obszernym ogrodem, które architekci nazwali „zielonymi płucami” w swoim centrum. Park Habitat pomieści powierzchnie handlowe i biurowe, a także muzeum.

Będzie również funkcjonował jako przestrzeń do badań dla przyległego Tech Interactive, czyli centrum nauki i technologii oferującego programy edukacyjne. Inne aspekty budynku, które przyczynią się do jego biofilicznego wyglądu, to ogród krajobrazowy na dachu oraz otwierane otwory wentylacyjne na zewnątrz. Będą one wprowadzać i wypuszczać powietrze. W ten sposób powstanie architektoniczna inhalacja i ekshalacja w cyklu 24-godzinnym. Znacznie przyczyni się to do ograniczenia zużycia energii przez budynek.

O pracowni:
Kengo Kuma and Associates — pracownia architektoniczna założona w 1990 roku przez Kengo Kumę w Tokio. Firma Kengo Kuma and Associates zaprojektowała również stadion na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Wśród jej innych nadchodzących projektów w Ameryce Północnej znajduje się dom wakacyjny zaprojektowany dla Kim Kardashian.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Ekologia | Technologia | Ciekawostki | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://kkaa.co.jp
Zdjęcia: https://kkaa.co.jp