Park Wisławy Szymborskiej - otwarcie 2 lipca

Park imienia Wisławy Szymborskiej w Krakowie

W lipcu w Krakowie otwarty zostanie park imienia Wisławy Szymborskiej. W ten sposób uczczona zostanie pamięć o polskiej noblistce. Co ważne, powstania parku chcieli sami mieszkańcy – to projekt, który realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie trwają ostatnie prace – trwają kolejne nasadzenia zieleni, w tym drzew, krzewów i bylin. W dalszej części parku powstaną alejki spacerowe. W całej przestrzeni parkowej montowane są również elementy małej architektury takie jak: ławki parkowe, ławki parkowe podwójne, krzesło parkowe, oczywiście kosze na śmieci, stojaki rowerowe, parasolki parkowe, oraz elementy nawiązujące do noblistki – bibeloty – kompozycja na murze – są to najróżniejsze artefakty skupione na murze w jednym miejscu, które w całości tworzą jednolitą, jednokolorową masę. Niektóre przedmioty mają funkcję ozdobną, inne użytkową. Niektóre są nieruchome, a inne mogą być obracane lub przesuwane, wydają dźwięk, zachęcają do aktywności.

Na miejscu montowane są trzy ścianki z obrotowymi płytkami, które połączone będą na kształt litery “Y”. Ścianki te są dwustronne, a na płytkach można odczytać słowa, które umożliwiają stworzenie całych zdań. To forma językowej zabawy. Pierwsza ścianka zawiera proste słowa, skierowana jest do najmłodszych odbiorców. Druga to powtórzenie słów z pierwszej, ale w języku angielskim. Trzecia zawiera trudniejsze słowa. Inspiracją dla tej instalacji były wyklejanki tworzone przez noblistkę z wycinków z gazet. Wyrwane z kontekstu zdania i obrazy, złączone na nowo tworzyły ciekawe i często zaskakujące treści.

W parku pojawi się aż 125 drzew m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, dębów. Pojawią się również drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy. Dodatkowo posadzonych zostanie ponad 1500 różnych krzewów m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, róża, hortensja dębolistna, świdośliwa lamarcka, porzeczka biała, kielichowiec wonny.


Całość dopełni aż 18 500 bylin: przywrotników, olszewników himalajskich, lilowców, płomyków wielkolistnych, astrów rozkrzewionych oraz 70 800 cebul m.in. szafran Tommasiniego, rannik zimowy, śnieżyczka przebiśnieg i ponad tysiąc roślin wodnych: kosaćce żółte, krwawnice pospolite, przetaczniki bobowniczki czy grzybienie białe.

Dodatkowo Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zapowiada, że w parku przy ulicy Karmelickiej pojawi się mały sad z drzewami owocowymi, duża półokrągła przestrzeń w centrum parku, która porośnięta będzie trawą i kwiatami. Okalać ją będzie z jednej strony łukowa aleja, z drugiej zaś strony pojawi się element wody w formie przypominającej strumyk, biegnący wzdłuż i przyległy do głównej alei spacerowej. Kolejne nasadzenia drzew od strony ulicy Dolnych Młynów ma sprawić, że fragment ten będzie wyglądać jak naturalny las.

Oficjalne otwarcie parku planowane jest 2 lipca 2023 r. w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (www.zzm.krakow.pl)

Czytaj też: Kraków | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły