Park ks. Kirschke

Park ks. Kirschke w Poznaniu. Znikną betonowe płyty, a ich miejsce zajmą mineralne alejki

Park ks. Kirschke w Poznaniu znajduje się w północnej części Poznania, nieopodal koryta Warty. Niewielki, lecz malowniczy park już niedługo zmieni swoje oblicze. Trwa rozbudowa ścieżek spacerowych w parku im. ks. Tadeusza Kirschke. Zamiast betonowych płyt pojawią się tam mineralne alejki. Nie zabraknie też nowych roślin: drzew, krzewów i traw. 

Niezagospodarowana do tej pory część parku zyska nowe oblicze. W miejscu przedeptów i betonowych płyt pojawią się mineralne alejki i nowe nasadzenia. Parkowa zieleń zostanie uporządkowana tak, aby miejsce stało się przyjazne mieszkańcom. Dodatkowo obszar zostanie uformowany w taki sposób, by stworzyć retencję wodną.

Wykonawca usunął już betonowe płyty i uformował teren. Co ważne, trzy zdrowe robinie akacjowe, które pierwotnie kolidowały z wyznaczoną trasą spacerową, pozostaną w parku. Projekty budowlane weryfikowane są w terenie i jeśli tylko jest taka możliwość, stosowane są rozwiązania, które pozwalają realnie chronić przyrodę. Decyzja o pozostawieniu drzew i korekcie w planach zapadła po szczegółowej analizie na miejscu działań.


W parku rosną młode, ponaddwudziestoletnie klony pospolite, polne, jesionolistne; platany klonolistne, lipy drobnolistne, jesiony i topole. Ich stan w ocenie dendrologów jest bardzo dobry. Towarzyszyć im będą niedługo nowe rośliny. Pojawi się tam klon polny, jabłoń purpurowa i platan klonolistny. Wraz z istniejącymi drzewami, będą pełnić tzw. funkcję izolacyjną. Ograniczą hałas i zanieczyszczenia powietrza.

Pojawi się także ogród wodny, czyli zagłębienie terenu, w którym woda opadowa będzie wyłapywana i swobodnie wykorzystywana przez zieleń. Całość zostanie uzupełniona trawami ozdobnymi i niskimi nasadzeniami (jaśminiowcem, różą pomarszczoną i tawułą Douglasa). Rośliny nie tylko ucieszą oko, ale będą także przyjazne owadom zapylającym. Ponadto w parku staną ławki, kosze na śmieci oraz dystrybutory na worki na psie odchody. Jakie jest Wasze zdanie? Park ks. Kirschke w Poznaniu zmieni się na lepsze?

źródło: UM Poznań (poznan.pl) / zdjęcia: ZZM Poznań (https://zzmpoznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie