Park Linearny Suwak w Warszawie. Zbudują go przy torach kolejowych

Park Linearny Suwak zbudowany zostanie na Służewcu. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej zielonej przestrzeni.

Park powstanie na niezagospodarowanym dotąd terenie wzdłuż linii kolejowej. Teren wkrótce zmieni się w miejsce do rekreacji i wypoczynku ze ścieżką rowerową.

Jeszcze w roku 2021 zostanie wykonany projekt parku, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2022 roku a ich zakończenie na 2023 roku.

Zależy nam, by przyszły Park Linearny Suwak zaspokajał potrzeby różnych grup mieszkańców, w tym pieszych, rowerzystów, rodzin z dziećmi czy seniorów. Dbając o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników tej przestrzeni wyraźnie rozdzielimy alejki dla spacerowiczów i ścieżkę rowerową żywopłotem z krzewów liściastych, zamontujemy także oświetlenie na terenie parku – czytamy w informacji Zarządu Zieleni.

W ramach realizacji projektu teren przyszłego parku w pierwszej kolejności zostanie uporządkowany. Obecnie teren między blokami, biurowcami i hotelem a linią kolejową przy ul. Suwak jest zaniedbany, należy z niego usunąć m.in. pozostałości po ogródkach działkowych, ogrodzenia, fundamenty i starą altanę letniskową. Docelowo teren przyszłego Parku Linearnego Suwak o pow. 20 tys. m kw. – stanie się miejscem pełnym zieleni i małej architektury, gdzie będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku.

Na terenie parku zbudowane zostaną alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżkę rowerową – rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych.

Alejki zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku, od strony budynków położonych nieco wyżej, a osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach i seniorzy będą mogli skorzystać z pochylni. Po spacerze użytkownicy parku odpoczną na jednej z 60 ławek, drewnianych leżakach czy hamakach. Zamontujemy oświetlenie, więc w nocy teren będzie bezpieczniejszy niż obecnie.

Park Linearny Suwak


Ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Ścieżka będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy ul. Woronicza. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat.

Nowy park będzie oazą zieleni. Urzędnicy planują posadzenie tu 50 drzew, z czego 25 to drzewa owocowe z gatunków: klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia.

Użytkowników parku będą otaczały krzewy (na powierzchni 4200 m2) – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Posadzimy również byliny i trawy (na powierzchni ponad 3000 m2). Przewidziano gatunki roślin, które będą zachwycały wyglądem i zapachami – m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych oko będą cieszyć: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Nad runem z bluszczem pospolitym będzie można się przejść pomostem.

W parku rosnąć będzie też łąka kwietna.

Czytaj też: Ekologia | Park  | Warszawa | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły