Park linearny w Łodzi. Miasto zaprasza mieszkańców na konsultacje! 

Park linearny w Łodzi ma powstać w latach 2021-2023. Inwestycja powstanie na pasażu im. Anny Rynkowskiej oraz na zieleńcu pomiędzy ulicą Wólczańską a Gdańską w ramach międzynarodowego projektu euPOLIS, finansowanego z programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej. Jest on realizowany przez Miasto Łódź wraz z partnerami z całej Europy od września ubiegłego roku. Miasto już dziś zaprasza mieszkanki i mieszkańców okolicy do wyrażenia swojej opinii na temat sposobu zagospodarowania tej przestrzeni.

Nowy park linearny w Łodzi obejmuje szeroko zakrojone działania partycypacyjne z udziałem osób mieszkających, pracujących, uczących się w pobliżu lub odwiedzających miejsce, w którym powstanie linearny park (podłużny pas zieleni). Pierwszym takim działaniem było zapoznanie instytucji i podmiotów sąsiadujących z terenem planowanej inwestycji z założeniami projektu podczas warsztatowego spotkania on-line, które zorganizowano w listopadzie 2020 roku. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania wśród mieszkanek i mieszkańców, które pomoże zidentyfikować wyzwania projektowe oraz poznać najważniejsze potrzeby i preferencje mieszkańców.


W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią badanie realizowane jest jako e-ankieta. Umieszczona została na platformie VOX POPULI.

Prosimy mieszkańców o wypełnienie ankiety i podzielenie się z realizatorami projektu swoją opinią, dzięki czemu uda się lepiej zrozumieć stan i potencjał tej okolicy. Chcemy, aby ta przestrzeń była współprojektowana przez jej obecnych i przyszłych użytkowników. Stąd w kolejnych etapach projektu przewidywany jest udział mieszkańców w warsztatach, wywiadach czy spacerach badawczych (ich organizacja zależy od sytuacji epidemicznej w kraju).” – czytamy w komunikacie miasta 

Wyniki ankiet i porady ekspertów będą rozpowszechniane wśród wszystkich potencjalnych uczestników (interesariuszy) za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji (sieci społecznościowe, wydarzenia publiczne, sieć internetowa, poczta elektroniczna, newslettery itp.) Dodatkowe informacje o projekcie dostępne są na stronie: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/rewitalizacja/wybrane-projekty-rewitalizacji/eupolis/.

Projekt euPOLIS ma na celu zastąpienie lub połączenie tradycyjnych, kosztownych systemów inżynieryjnych stworzonych w celu ochrony środowiska z systemami naturalnymi, aby stworzyć prężnie działające ekosystemy miejskie, a jednocześnie poprawić jakość życia mieszkańców. Projekt odpowiada na krytyczne wyzwania, takie jak: niska jakość środowiska i niska bioróżnorodność w przestrzeni publicznej oraz zasobach wodnych.

W skład zespołu euPOLIS  koordynowanego przez NTUA wchodzą: Uniwersytet Warszawski – Instytut Studiów Społecznych (Polska), Uniwersytet w Belgradzie – Wydział Inżynierii Lądowej (Serbia), Amphi International ApS (Dania), Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, Pionowy Instytut Rolniczy (Austria), Geosystems Hellas S.A. (Grecja), Imperial College of Science Technology and Medicine (Wielka Brytania), Biopolus (Węgry), RISA Sicherheitsanalysen (Niemcy), Resilience Guard (Szwajcaria), CDP Worldwide Gmbh (Niemcy), EnPlus (Serbia), BioAssist (Grecja), Sentio Labs Monoprosopi (Grecja), Byspektrum (Dania), Mikser Association (Serbia), Plegma Labs (Grecja), Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Universidad de los Andes (Kolumbia), miasto Belgrad (Serbia), miasto Łódź (Polska), miasto Pireus (Grecja), miasto Gladsaxe (Dania), miasto Palermo (Włochy), miasto Limassol (Cypr), miasto Trebinje (Republika Serbska), miasto Bogota (Kolumbia), Fengxi New City (Chiny).

Czytaj też: Łódź | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie  | Park  |

źródło: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl