Park Lotników Polskich – jedna z najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce

Park Lotników Polskich w Krakowie zajął II miejsce w XVI edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną w kraju. Krakowski park doceniono w kategorii rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

Przestrzeń przeżywa swoje drugie życie. Park Lotników Polskich założony został w 1966 roku, wcześniej działał pod nazwą Parku Kultury i Wypoczynku. Park sąsiaduje z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz Akademią Wychowania Fizycznego, stadionem i halą sportową. Pd południowo-zachodniej strony przy parku znajduje się Tauron Arena Kraków – deszczówka z tego ostatniego zasila staw w parku.

Wcześniej park był stopniowo powiększany i zyskiwał nowe elementy architektury. W 2018 roku na jego terenie otwarto skatepark zaprojektowany przez Mirosława Macioszka. W tym samym roku uroczyście otwarto główny plac wejściowy zlokalizowany od strony alei Jana Pawła II. Strefę wejścia zdobi nowa fontanna, która powstała w miejscu wcześniejszej, nigdy niedokończonej. Nowa fontanna przypomina. Jej kompozycja jest powiązana z układem placu – utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w zielone powierzchnie trawników i rabat. Płyty kamienne nadają efekt płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewa się woda. Całość tworzy formy kaskadowe. Oprócz ruchu wody w nieckach, spowodowanego różnicami poziomów, główną atrakcją fontanny jest obraz wodny.

Plac został zaprojektowany przez Gajda Architektura Krajobrazu we współpracy z szkockim architektem Charliem Husseyem. Realizacji podjął się Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Wodociągi Miasta Krakowa. W ramach projektu oprócz fontanny posadzono nowe drzewa, rabaty kwiatowe i ustawiono nowe ławki. W parku pojawiły się gatunki drzew takich jak klon czerwony, metasekwoja, dąb błotny oraz rośliny wodne i mniej znane rośliny szuwarowe: grzybień biały, grążel żółty, przęstka pospolita, oczeret jeziorny, rdestnica połyskująca, łączeń baldaszkowaty, kosaciec żółty, strzałka wodna, pałka wąskolistna, turzyca nibyciborowata, turzyca zwisła, turzyca sztywna


Kolejna architektoniczna interwencja w parku odbyła się w latach 2019-2021 w południowej części. Nowe centrum rekreacyjne zbudowano między Tauron Areną Kraków a Ogrodem Doświadczeń. Jego głównym elementem jest rozległy staw o powierzchni hektara i głębokości 1,5 m. Staw został urządzony w niecce, gdzie już wcześniej znajdował się zbiornik wodny. Staw wraz z pawilonem gastronomicznym i zagospodarowaniem wokół został zaprojektowany przez Jakabe Projekty sp. z o.o., która w ostatnim czasie połączyła się z Wojtyś Wójtowicz Architekci tworząc nową pracownię WWJA.

Staw jest zbiornikiem wody deszczowej, która spływa tu z dachu Tauron Areny. Dodatkowo deszczówka wykorzystywana jest do podlewania miejskiej zieleni. Całe założenie uzupełniły atrakcyjne ścieżki spacerowe, leżaki i ławki.

fot. Jan Graczyński, źródło: UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Park  | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie