Park Miniatur

Park Miniatur w sercu Warszawy został całkowicie zdewastowany.

Park Miniatur Województwa Mazowieckiego umożliwiał prawdziwą podróż w czasie. Dawał okazję do zobaczenia dziesięciu precyzyjnie wykonanych miniatur w skali 1:25. Przedstawiały one zarówno nieistniejące już obiekty architektoniczne Warszawy, jak i te, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Niestety, wystawa eksponatów została zdewastowana.

Było to miejsce niezwykłe i dość unikatowe w skali całego kraju. Prezentowało pomniejszone słynne budowle z ostatnich wieków, które w większości stolica utraciła podczas II wojny światowej. Odwiedzający mogli przyjrzeć się rzeźbom Pałacu Kronenberga, kolumnadzie Pałacu Saskiego czy niezwykłej operacji obrotu Pałacu Lubomirskich.

Park Miniatur


Park prowadziła fundacja zrzeszająca ludzi pasjonujących się architekturą Warszawy. Wszystkie miniatury były budowane na podstawie uzyskanych w czasie kwerend historycznych planów, rycin oraz zdjęć. Wykonano je z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (m.in. szkło, metal) dzięki czemu mogły być prezentowane również na otwartej przestrzeni. Część elementów zdobienia oraz figurki mieszkańców zostały wykonane przez drukarki 3D.

Park Miniatur w swojej historii kilkakrotnie zmieniał lokalizację. Modele można było zobaczyć m. in. przy amfiteatrze w parku Sowińskiego na Woli, w budynku dawnego Domu Bankowego Wilhelma Landaua przy ul. Senatorskiej 38 czy w ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. Od 19 czerwca 2021 roku miniatury stanęły na działce przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Ta ostatnia lokalizacja okazała się dla zbioru tragiczna.
W 2022 roku ekspozycja przestała działać. Właściciel parku Rafał Kunach poinformował o rezygnacji z jej prezentowania w tym miejscu. Pozostawiona bez opieki makieta szybko stała się celem wandali i miejscem alkoholowych libacji. Delikatne budynki pomazano farbą, powybijano w nich okna, pourywano elementy czy wręcz zniszczono całkiem ich konstrukcję. Obecnie ogrodzenie wokół działki jest niekompletne, na teren wystawy może wejść każdy. Większości budowli już nie ma. Te, których jeszcze całkowicie nie zniszczono, z dnia na dzień są w coraz gorszym stanie. Z zachwycających niegdyś kunsztem wykonania i precyzją miniatur pozostało smutne wspomnienie.

Na facebookowym profilu parku można zobaczyć archiwalne zdjęcia prezentujące budynki sprzed zniszczenia: https://www.facebook.com/parkminiatur/photos

Źródło: noizz.pl

Czytaj też: Warszawa | CiekawostkiPark  | Zieleń | whiteMAD na Instagramie