Park na dachu stadionu Barcelony. Ma mieć ponad 26-hektarów!

Ponad 26-hektarowy park na dachu stadionu Barcelony to propozycja hiszpańskiego biura projektowego ON-A, która zakłada przebudowanie legendarnego Camp Nou i jego okolicy w taki sposób, by zachować legendarny obiekt sportowy, przy jednoczesnym wzbogaceniu miasta o nową przestrzeń rekreacyjną. Byłby to jeden z największych parków miejskich w stolicy Katalonii. 

Park na dachu stadionu Barcelony jest jedynie propozycją, którą na chwilę obecną należy traktować jako pokaz możliwości, czy wizję architektów, jednak jak dodają autorzy koncepcji, stadion Camp Nou leżący w zachodniej części stoli Katalonii zajmuje olbrzymi obszar, który mógłby pełnić zdecydowanie ważniejszą funkcję. 


“Nou Parc to projekt, który zachęca do pokazania, w jaki sposób można odnowić miasta bez utraty przestrzeni budowlanej. Stworzenie takiego założenia to zwycięstwo pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym. Głównym celem jest renaturalizacja Barcelony, a następnie rozszerzenie tego modelu na inne miasta Hiszpanii i Europy. Naszą propozycją jest zdefiniowanie nowego modelu współistnienia między człowiekiem a naturą” – wyjaśnili założyciele ON-A Architecture Jordi Fernández i Eduardo Gutiérrez.

“Zdajemy sobie sprawę, że miasta muszą zostać ponownie znaturalizowane, a zieleń przynosi niewątpliwe korzyści dla zdrowia, jednak kwestia ta nie powinna dotyczyć jedynie zieleni. Debata toczy się również wokół wody. Nie możemy być ‘zieloni’, jeśli oznacza to nadmierne wykorzystywanie zasobów. Dlatego stawiamy na rozwój technologi, która pozwoli zoptymalizować wykorzystanie zasobów.” – dodają architekci

Obecnie teren na którym znajduje się stadion Camp Nou zajmuje obszar ponad 26 hektarów, na których poza samym stadionem znajduje się olbrzymi parking, boiska treningowe, a także sklepy i wybetonowane strefy dla kibiców. Według założeń pracowni ON-A Architecture teren ten miałby zostać wyniesiony w górę, w taki sposób, by powierzchnia parku zakryła zastaną infrastrukturę, wznosząc się aż po dach stadionu. W ten sposób, mieszkańcy zyskaliby olbrzymi teren rekreacyjny w samym centrum miasta, a kibice nadal mieliby do dyspozycji legendarny stadion. Wilk syty i owca cała!

Czytaj też: Historia | Hiszpania | Barcelona | Zieleń | Metamorfoza | Park  | Miasto

źródło: dezeen.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły