Brytyjskie studio Heatherwick zaprojektowało futurystyczny park na wyspie Nodeulseom w Seulu. Inwestycja ma być oazą zieleni i kultury w prawie dziesięciomilionowym mieście. Dziś wyspa na rzece Han jest niezamieszkała i nieco zaniedbana. Co ciekawe, ponad sto lat temu wyspa była częścią stałego lądu. Jej historia sięga 1917 r., kiedy to Japończycy okupowali Koreę.
Teren wyspy Nodeulseom próbowano zrewitalizować jeszcze w 1989 r. Plany budowy kortów tenisowych i innych przestrzeni rekreacyjnych upadły, a wyspa uległa dewastacji. Dopiero w 2019 r. miasto utworzyło niewielkie centrum sztuk performatywnych. Był to pierwszy krok w stronę rewitalizacji wyspy.
Park przyszłości
Plan studia Heatherwick zakłada radykalne zmiany w wyglądzie wyspy. Soundscape będzie dwupoziomowym parkiem. W dolnej części zielony charakter wyspy zostanie utrzymany. Brzegi zostaną dodatkowo obłożone nasadzeniami drzew i krzewów. Kluczowym punktem dolnego poziomu ma być nowe centrum sztuki z publiczną plażą. Otwarta przestrzeń widowiskowa połączy wyspę z zawieszonym nad ziemią parkiem. Długość trasy wyniesie 1,2 km. Zawieszona kilkanaście metrów nad ziemią grupa wysepek zagwarantuje ogólnodostępny widok na panoramę miasta.
Studio Heatherwick ma już doświadczenie w pracy nad podobnymi projektami. Nowojorska Little Island jest parkiem utworzonym na sztucznej wyspie. Betonowe filary utrzymują teren nad powierzchnią wody i nadają mu nieregularnego kształtu. O tym projekcie można przeczytać TUTAJ.
Wymazana wioska
Historia niepozornej wyspy jest znacznie ciekawsza niż mogłoby się wydawać. Ponad sto lat temu wyspa była częścią stałego lądu. Około XVII w. na terenie obecnej wyspy znajdowała się osada Shincho-ri. Wioska przetrwała aż do początku XX w. Wszystko zmieniło się wraz z przybyciem japońskich okupantów.
Jeden z koreańskich arystokratów uznał wyspę za swoją własność, a następnie ogłosił decyzję japońskim władzom. Mieszkańcy wioski zaskarżyli arystokratę, jednak proces zaczął się komplikować na niekorzyść osady. Przez kilka następnych lat mieszkańcy byli wywłaszczani, a wioska zaczęła zanikać. Ostatecznie Japończycy wydobyli duże ilości piasku łączącego Shincho-ri z lądem. W ten sposób powstała wyspa Nakanoshima. Władze zbudowały na niej podpory nowego mostu. Oryginalny most Hangang nie przetrwał wojny w Korei. Władze powstałej Korei Południowej odbudowały tę konstrukcję. Co ciekawe, w późniejszych latach Koreańczycy zaczęli wydobywać jeszcze więcej piasku z wyspy.
Odzyskana wyspa
Soundscape na wyspie Nodeulseom to park przyszłości. Projekt łączy w sobie użyteczność społeczną z futurystycznym wyglądem. Pracownia Thomasa Heatherwicka „przywróci” miastu unikatową przestrzeń na rzece. Obecnie trwają kolejne etapy prac projektowych. Budowa ma zakończyć się w 2027 r. Miasto stara się rewitalizować także inne zaniedbane parki. O odnowionym parku i bezszprychowym diabelskim młynie w Seulu można przeczytać TUTAJ.
Źródło zdjęć: Heatherwick Studio
Czytaj też: Seul | Architektura | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki | Zieleń | whiteMAD na Instagramie