Park Zakrzówek w Krakowie otwarty dla mieszkańców

Park Zakrzówek w Krakowie został otwarty po przebudowie. Na miejscu zbudowano pływające kąpieliska, wyznaczono szlaki spacerowe i przygotowano miejsca do odpoczynku.

Mieszkańcy Krakowa zyskali nowy, liczący 50 ha park. Jego wygląd intryguje – kąpielisko sąsiaduje bowiem z wysokimi skałami, przez co może przywodzić na myśl chorwackie wybrzeże. Historia parku sięga 1990 roku, kiedy powstał tam zalew po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Stąd kolor wody, która ma turkusową barwę.

W ostatnich latach miejsce przebudowano. Celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury. Teraz miejsce jest już w pełni dostępne. Można tu korzystać ze ścieżek spacerowych, punktów widokowych i ścieżek do biegania.

Najważniejszym punktem parku jest ogólnodostępne kąpielisko. Powstałe na tafli zbiornika ażurowe baseny mają różną głębokość, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać, w tym najmłodszym krakowianom, którzy mają do dyspozycji basen o głębokości 40 cm. Dla wprawnych pływaków kąpielisko oferuje baseny o głębokości 3,5 m. Pamiętać należy, że średnia głębokość wody wokół pomostów to średnio ok. 20 m. Kąpiel poza wyznaczonym kąpieliskiem oraz poza godzinami jego funkcjonowania możliwa jest wyłącznie na własną odpowiedzialność. Kąpielisko będzie funkcjonowało w terminie od 22 czerwca do 3 września w godzinach miedzy 10.00 a 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Zakrzówek to wyjątkowy zbiornik wodny, dający ogromne możliwości w zakresie szeroko pojętych sportów wodnych, ale jest to przede wszystkim teren przyrodniczo cenny, o który trzeba szczególnie zadbać. Musimy mieć więc świadomość, że w przyrodzie, która zadomowiła się w tym terenie poprzemysłowym, to my jesteśmy gościem. Przypominać o tym będą specjalne tablice informujące o walorach tego terenu, wyjątkowej faunie i florze. Chcąc więc korzystać z tak wyjątkowego miejsca musimy korzystać z niego świadomie, ekologicznie i z szacunkiem do wody oraz wszelkich aspektów przyrodniczych tego miejsca. Tak aby móc korzystać z niego jak najdłużej i zachowując go w jaki najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.


Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel . Limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody i ochronę przyrody. Korzystając z wodnych uroków Zakrzówka Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie apeluje, by stosować preparaty do opalania, które nie zawierają w składzie pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników, parabenów i silikonów.

Pływające pomosty to również miejsce na spacer. Można się z nich dostać w różne rejony parku, a korzystanie z nich możliwe będzie przez cały rok. Park Zakrzówek oprócz kąpieliska oferuje infrastrukturę, dzięki której jest miejscem rekreacji o każdej porze roku.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (zzm.krakow.pl)

Czytaj też: Kraków | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Basen | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły