port rzeczny w parku żerańskim

Park Żerański w Warszawie. W stolicy powstanie nowy teren zielony!

Park Żerański w Warszawie to atrakcyjny teren zielony znajdujący się nad Kanałem Żerańskim.  Projekt nowego parku powstał we współpracy dwóch pracowni TopoScape oraz Archigrest. Park Żerański ma być największym parkiem w tej części Warszawy. Powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego –  od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Poza sporą ilością zieleni, nową infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów, przy Parku Żerańskim mają powstać bulwary, przystań i lokale gastronomiczne, usługowe i handlowe. 

“To będzie największy park w tej części Warszawy. Utworzymy go na wyjątkowym terenie – 13 hektarów, na których mamy i zieleń, i wodę. Chcemy wykorzystać te naturalne warunki i stworzyć tu unikalną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji” – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Park ten idealnie wpisuje się w wizję Warszawy, którą przedstawił prezydent Rafał Trzaskowski – stolica ma być nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale – dzięki już rozpoczętym zmianom – także idealnym miejscem do życia. Ta inwestycja odzwierciedla te plany. Wsłuchaliśmy się w opinie mieszkańców Białołęki i uwzględniliśmy je w konkursowych wytycznych” –dodaje dyrektorka koordynatorka.

Park Żerański powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego –  od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej.  Zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru tego terenu (m.in. nieukończonego portu rzecznego oraz byłych zakładów prefabrykacji budowlanej). Ważnym elementem będzie zachowanie oraz wprowadzenie nowych nisz ekologicznych. W parku zostaną posadzone drzewa rodzime i nieinwazyjne, będą także nasadzenia uzupełniające a istniejący drzewostan zostanie poddany pielęgnacji.

“To będzie największy park w naszej dzielnicy, a w dodatku znajdzie się w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na BiałołęceCieszę się widząc jak materializuje się projekt, o który zabiegałem od początku kierowania dzielnicą. Rozbudowująca się w szybkim tempie Białołęka potrzebuje terenów rekreacyjnych, dlatego każde takie miejsce jest na wagę złota.”– mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

W północnej części parku ingerencje będą niewielkie – teren zostanie zabezpieczony i uporządkowany. Zagospodarowana zostanie natomiast część południowa. To tutaj powstanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych, place zabaw z naturalnych materiałów, siłownie oraz strefa dla psów. Przewidziano też pawilony z zapleczem gastronomicznym, które będą przenikać się z przestrzenią parku poprzez otwarte dziedzińce z ogrodami, tarasy i pergole.

Park Żerański w Warszawie


Park Żerański – projekt i nowe wizualizacje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, za projekt i zagospodarowanie terenów, na których powstanie Park Żerański, odpowiadały dwie pracownie: TopoScape oraz Archigrest. 

Według najnowszych wizualizacji parku, zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru tego terenu (m.in. nieukończonego portu rzecznego oraz byłych zakładów prefabrykacji budowlanej). Na 13-hektarach planowany jest m.in. pawilon z kawiarnią (otoczony wodą, której częścią jest sadzawka dla dzieci), płytki brodzik z możliwością przeprawy promem, nowoczesne bulwary i wieża wodna.

Na znajdującej się na terenie parku wydmie znajdzie się ścieżka linowa, czyli plac zabaw dla dzieci rozwieszony pomiędzy drzewami. W półdzikich częściach parku będzie można skorzystać z siedzisk i altanek z naturalnych materiałów, m.in. wikliny, trzciny i drewna. Dla psów wyznaczono specjalny teren wyposażony w place do swobodnej zabawy i poidełka. W południowej części parku powstanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych oraz plenerowe siłownie. Przewidziano też pawilony z zapleczem gastronomicznym które będą przenikać się z przestrzenią parku poprzez otwarte dziedzińce z ogrodami, tarasy i pergole. Plac przy hali sportowej służyć miałby m.in. jako wielofunkcyjny skatepark dla rolek, rowerów, hulajnóg oraz deskorolek, w tym dla desek carver wave.

źródło: UD Białołęka (https://bialoleka.um.warszawa.pl) / UM Warszawa (https://um.warszawa.pl) / TopoScape / Archigrest
wizualizacje: TopoScape / Archigrest

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń | Park  | Rośliny