Park w centrum blokowiska? Ten parking jest inny niż wszystkie!

W leżącym na północy Hiszpanii miasteczku Renteria powstał miejski parking, który prócz funkcji schronienia dla aut jest również parkiem.

Osiedle Galtzaraborda znajduje się w sąsiedztwie miasta Renteria. Powstało w latach 60. stanowiąc odpowiedź na dynamicznie rosnącą populację regionu i potrzebę zbudowania domów dla nowych mieszkańców. Osiedle to charakteryzuje dość chaotyczna i gęsta zabudowa. Przez wiele lat jego mieszkańcom brakowało miejsc parkingowych czy przestrzeni potrzebnej do rekreacji.

Odpowiedzią na ten problem jest projekt architektów z pracowni Vaumm Arkiektura. Projektanci zaproponowali by w centrum osiedla powstał wielopoziomowy parking, na którego dachu powstanie publiczny plac.

Mieszkańcy stojących w pobliżu bloków do wnętrza parkingu mogą się dostać za pomocą dwóch, mocno przeszklonych wind. W środku obiekt jest wstanie pomieścić 111 pojazdów.

Jednak tym czym najbardziej wyróżnia się ten parking jest powstałe na jego dachu miejsce do uprawiania sportów i odpoczynku. Architektom zależało na tym, aby stworzyć przestrzeń, która będzie służyć integracji mieszkańców. Mogą oni korzystać z ławek, huśtawek czy urządzeń do ćwiczeń fizycznych. Pomysł trafiony w 10!