Partenon wykonany ze 100.000 książek. Naziści je palili, dla nas są filarem cywilizacji.

Palenie książek, niszczenie muzeów i wypaczanie kultury, to jedne z najobrzydliwszych zbrodni przeciw ludzkości. Chodź cenzura literatury i masowe palenie książek, może nam się wydawać odległe i kojarzy głównie z nazistowskimi Niemcami, jednak dziś problem jest wciąż tak samo aktualny. Przykładem są rabowane muzea w Palmyrze czy podpalane świątynie w Mosulu. Tym działaniom sprzeciwia się argentyńska artystka – Marta Minujin.

Marta od lat jest aktywną działaczką na rzecz wolności słowa, poszanowania ludzkiej godności i kultury, a także międzynarodowej i międzyrasowej równości. Marta stworzyła olbrzymią instalację, którą nazwała Partenon of Books. Stanęła ona w niemieckim mieście Kassel i wyglądem przypomina ikonę greckiej demokracji – Partenon. Kassel nie było przypadkowym wyborem. To tam w roku 1933 Niemieckie Zrzeszenie Studentów zainicjowało kampanię przeciwko nie-niemieckiemu duchowi i rozpoczęła serię masowych podpaleń bibliotek, uczelni, domów kultury, a także wymazania nazwisk wszystkich autorów nie pasującej do ówczesnej faszystowskiej ideologii. Warto dodać, że obecnie Kassel jest uważane za stolicę kulturową Niemiec. Co 5 lat miasto Kassel w Niemczech zamienia się w modne miejsce światowej sztuki, gdzie odbywa się międzynarodowa wystawa sztuki Documenta zapoczątkowana przez niemieckiego artystę i profesora Arnolda Bode’a w 1955 roku.

Budowla wzniesiona przez Argentynkę nie tylko z wyglądu przypomina Partenon. Ma też dokładnie te same wymiary, co w połączeniu z faktem, że głównym budulcem są książki, robi niesamowite wrażenie. Jak zaznacza autorka, książki to filary, ale nie tylko Partenonu Książek, a całej cywilizacji człowieka. Każdy wolumin, każdy tom, każda strona i kartka są dla nas bezcenne. Dlatego w kolumnach Partenonu Książek znaleźć można zarówno „Szatańskie Wersy” Rushdie’go, czy „Przygody Tomka Sawyera”, autorstwa Marka Twaina. Każda z książek została opakowana w zabezpieczającą ją folię, a po rozebraniu instalacji, książki zostaną rozdane odwiedzającym.

Szanujcie książki, bez nich ludzkość nie byłaby taka sama.