Parterowy dom w Nieborowicach. Powstał na działce w sąsiedztwie lasu.

Parterowy dom w Nieborowicach wybudowany został na pięknej działce na skraju lasu nieopodal Gliwic. “Inwestorzy zgłosili się do nas jeszcze na etapie, w którym możliwe były zmiany w ściankach działowych, oknach oraz samej geometrii bryły. Dzięki czemu dom skrojony jest tak, by wnętrza idealnie odpowiadały wytycznym mieszkańców.” – mówią autorzy wnętrza z pracowni Kubieniec + Długosz. Projekt samego budynku powstał w pracowni PAG Pracownia Architektury Głowacki.

Podział funkcjonalny domu jest czysty i klarowny, bryła budynku składa się z trzech kostek, z których każda mieści inne funkcje. Jest ona na planie zbliżonym do litery U, gdzie w centralnym miejscu mamy wygodny taras i ścianę lasu w tle. Pierwsza od wejścia jest kostka techniczna z wiatrołapem z szafami w zabudowie, garażem, kotłownią oraz wc dla gości i gabinetem. Środkowa kostka to część dzienna. Znajdziemy tu sporych rozmiarów salon z kominkiem oraz kuchnię z jadalnią. Ostatnia trzecia kostka to część prywatna Inwestorów. Z wygodnej sypialni mamy wejście do pokoju kąpielowego z wanną. Jest także garderoba, druga łazienka z sauną oraz pokój gościnny. Dopełnia ją zabudowa meblowa z częścią gospodarczą i pralką w korytarzu.

Inwestorom zależało na jasnym wnętrzu oraz ponadczasowych rozwiązaniach z ciekawymi akcentami. W efekcie jest to wnętrze, w którym minimalistyczna baza, została zestawiona z elementami bardziej dekoracyjnymi, jak marmur, beton czy mosiądz.

We wnętrzu znajdziemy dębowe bielone podłogi oraz białe lub jasnoszare ściany. Na przeciwległych końcach zabudowa meblowa oraz ściany z drzwiami są wykończone w czerni, aby optycznie poprawić proporcje długiego wnętrza. W całym domu zastosowano drzwi ukryte oraz zabudowy meblowe zlicowane ze ścianą. Wiatrołap od salonu oddziela sporych rozmiarów przeszklenie w czarnych okuciach. W centralnej części domu udało się częściowo odkryć istniejące stropy żelbetowe, przełamując nieco charakter wnętrza. Na tle ciemnej kuchni dominuje marmurowa wyspa z dodatkami z mosiądzu.


Inwestorzy postawili na akcenty kolorystyczne w postaci turkusu, który pojawia się na lampach, kanapie czy płytkach pod prysznicem. W jadalni mamy wygodne dębowe krzesła oraz sporych rozmiarów stół z litym dębowym blatem. Gabinet otwarty na taras to zabudowa regału na całą ścianę oraz biurko i sofa dla gości. Wc dla gości na życzenie Klientów jest nieco inne od reszty domu. Cześć prywatna utrzymana jest w spokojnej kolorystyce. Sypialnię od łazienki oddziela przeszklenie nawiązujące do tego w salonie.
“Tutaj także odsłoniliśmy fragment sufitu betonowego, który przechodzi płynnie z jednego pomieszczenia do drugiego, wraz z posadzką tworząc wrażenie, że łazienka jest przedłużeniem sypialni. W całym domu postawiliśmy na oświetlenie architektoniczne zestawione z dekoracyjnymi oprawami, w kolorze czarni lub turkusu. Pierwsze skrzypce wystroju całego domu gra jednak las i otaczająca zieleń, która dzięki dużym przeszkleniom przenika do środka.” – dodają architekci
Opis pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com 

Parterowy dom w Nieborowicach to nie jedyny artykuł na temat realizacji pracowni Kubieniec + Długosz. Poniżej przykładowe artykuły: 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Ania Pietras (https://www.instagram.com/aniapietras/)

projekt budynku: PAG Pracownia Architektury Głowacki (paglowacki.pl), (domyzglowa.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Katowice | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie