fot. Tony Hisgett, wikimedia.org, licencja CC 2.0

Parytet w muzeum Tate Britain. Dzieł autorstwa kobiet ma być tyle, co mężczyzn

O nietypowym pomyśle muzeum Tate Britain w Londynie poinformował dziennik Rzeczpospolita. Parytet ma sprawić, że w muzeum wystawianych będzie równie tyle dzieł autorstwa mężczyzn co kobiet.

Dziś w muzeum Tate Britain w Londynie autorami większości dzieł są mężczyźni. Już w tym roku ma to się zmienić. Pomysł na wprowadzenie parytetu ma dotyczyć ekspozycji stałej. Dyrekcja muzeum chce na nowo zaaranżować przestrzeń wystawy i powiesić więcej obrazów, które namalowały kobiety. Wprawdzie zmiana ekspozycji stałej była już zapowiadana wcześniej, jednak wprowadzenie parytetu jest nowością.

Skąd zmiany? Muzeum uważa, że przez lata w sztuce dominowali artyści płci męskiej. Teraz ma się to zmienić poprzez większą ekspozycję dzieł stworzonych przez kobiety. W sumie w przearanżowanej kolekcji stałej ma znaleźć się 800 prac brytyjskich artystów i artystek. Nowością będzie 70 dzieł, które instytucja kupiła w ostatnich latach. Wśród nowych dzieł, które zostaną wyeksponowane będą obrazy autorstwa takich artystek jak Anya Gallaccio, Bridget Riley, Lydia Ourahmane czy Rachel Jones.

źródło: domena publiczna

Tate Britain jest jednym z największych muzeów w Wielkiej Brytanii. Większość zbiorów to przykłady brytyjskiego malarstwa i rzeźby. Najstarsze dzieła, które są w zbiorach muzeum pochodzą z 1500 roku. Galeria otwarta została w 1897 roku jako siedziba kolekcji Henry Tate, brytyjskiego przedsiębiorcy i filantropa. Tate Britain od 1984 roku przyznaje coroczną nagrodę Turnera, która trafia do wybranego artysty.

Jak oceniasz pomysł parytetu w muzeum?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: Tate Britain, Rzeczpospolita

Czytaj też: Londyn | Wielka Brytania | Kultura | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

W zbiorach muzeum jest między innymi obraz “Ofelia” Johna Everetta Millais’a z 1852 roku:

fot. Tony Hisgett, wikimedia.org, licencja CC 2.0