Paryż: otwarto wystawę z geometrycznymi pracami Przemka Pyszczka

Wystawę Projekt 3 zobaczyć można w Galerie Derouillon w Paryżu. Zebrano tam kilka prac polskiego artysty, które nawiązują do okresu transformacji gospodarczej i ustrojowej w Polsce.

Na wystawie zebrano kilka obrazów, rzeźb i instalacji charakterystycznych dla twórczości Przemka Pyszczka. Artysta często nawiązuje do postkomunistycznej polskiej architektury. W jego dziełach dostrzec można elementy typowe dla architektury PRL jak i detale. Pyszczek skupia się na fenomenie masowego budowania bloków mieszkalnych oraz zwraca uwagę na detale: zdobienia fasad i elementy konstrukcyjne.

Istotnym elementem jego prac są materiały i kolory. Rzeźby i instalacje wykonane są wielu materiałów połączonych w nieoczywisty sposób. Istotne są tutaj kolory, w których dopatrywać się można barw typowych dla polskiego krajobrazu lat 80. i 90.: pastelowe elewacje bloków, ściany szkół czy przychodni lekarskich.

Przemek Pyszczek urodził się w 1985 r. W 2015 roku magazyn “Artnet” umieścił go na liście 50 najbardziej ekscytujących artystów w Europie. Również w 2015 r. magazyn “Artspace” mianował pracę artysty jedną z 10 najlepszych na targach Armory Show w Nowym Jorku.

zdjęcia: Grégory Copitet