Pastelowe mieszkanie w Lyonie. Należy do młodego naukowca. 

Surowe wnętrze zestawione z prostymi meblami i subtelnymi kolorami sprawiają, że mieszkanie nazwane Apartment XVII jest wyjątkowo interesujące. Poznajcie pastelowe mieszkanie w Lyonie, które zostało zaprojektowane dla młodego naukowca.

Apartment XVII został zaprojektowany przez architektów z pracowni Studio Razavi. Zadaniem stojącym przed projektantami było przeprojektowanie mieszkania w kamienicy mieszczącej się w zabytkowej dzielnicy Vieux Lyon znanej z renesansowej architektury. Zadanie nie było łatwe, bowiem mieszkanie przez ponad 60 lat nie było remontowane, a poprzedni właściciele nie przykładali uwagi do jego stanu. Po latach zaniedbań mieszkanie niemal całkowicie popadło w ruinę.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, gdy mieszkanie kupił młody francuski naukowiec, który chciał stworzyć w kamienicy swoją nową przestrzeń do życia i pracy, która „będzie odpowiadać jego stylowi i filozofii życia”. Jak dodają architekci, inwestorowi zależało, by w mieszkaniu nie zalegały niepotrzebne dekoracje, które mogą odciągać jego uwagę od pracy, a wnętrze ma być stonowane i delikatne.



Architekci zaproponowali pokrycie ścian betonem dekoracyjnym, który dodał wnętrzu surowego charakteru. Pomimo wspomnianych wcześniej zaniedbań projektanci ze Studio Razavi postanowili zachować zastane belki tworzące sklepienie mieszkania. Zabieg ten sprawił, że pomarańczowy odcień drewna dodał wnętrzu ciepła i przytulności. Najciekawszym elementem są inspirowane modernizmem geometryczne wnęki i wykusze, które pokryto pastelowymi barwami. Dzięki nim pastelowe mieszkanie w Lyonie zyskało energię i młodzieżowego ducha.

Warto również dodać, że w ramach remontu i modernizacji mieszkania zachowano w nim wiele istniejących elementów takich jak sztukateria, oryginalny układ pokoi. Odrestaurowano również starą dębową toaletkę znajdującą się w sypialni, a także ciężki, misternie zdobiony kamienny kominek zlokalizowany w salonie. 

Czytaj też: Francja | Kamienica | Wnętrza | Modernizm | Minimalizm | Dom jednorodzinny |

źródło: Studio Razavi