Pasteloza na elewacji nie musi szpecić. To osiedle to potwierdza! 

Pasteloza na elewacji nie musi szpecić. To osiedle to potwierdza! 

Pasteloza znana z polskich miast, miasteczek i blokowisk to synonim kiczu, tandety i braku gustu. Jak się jednak okazuje pasteloza nie musi być szpetna. Udowadniają to architekci z pracowni LAN, którzy zaprojektowali osiedle mieszkaniowe w pastelowych barwach.

Osiedle, w którym znajdzie się 178 mieszkań, hotel, lokale gastronomiczne i usługowe powstało we francuskim mieście Strasbourgu. Inwestycja The Saint-Urbain Block powstała nieopodal parku Parc de Létoile, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w mieście. 

„W skali lokalnej projekt aktywizuje ważne połączenie między centrum miasta, a dzielnicą Neudorf. W skali regionalnej wprowadza nowy kamień milowy projektu urbanizacji „Deux Rives”, który sięga aż do Kehl w Niemczech.” – tłumaczą architekci 


W ramach inwestycji The Saint-Urbain Block powstało 7 zróżnicowanych pod kątem rozmiarów, kształtów i kubatury obiektów, które łącznie zaoferują 21.000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego większość obejmą mieszkania i hotel. 

„The Saint-Urbain Block wykorzystuje odosobnione miejsce do potwierdzenia własnej tożsamości i wytworzenia nowej jakości. Jest to miejska wyspa, która opiera się na kompleksowym i autonomicznym programie. Siedem brył nowej dzielnicy wznosi się nad poziomem ulicy, gdzie mieszczą się sklepy spożywcze i podstawowe usługi, rozmieszczone wokół ogrodu. To spokojna i żywa atmosfera do pracy oraz idealna lokalizacja do codziennego życia. Choć ma „wyspiarski” charakter, to jest doskonale skomunikowana z resztą miasta.” – dodają architekci z pracowni LANPasteloza na elewacji nie musi szpecić. To osiedle to potwierdza! 

To, co najbardziej wyróżnia tę inwestycję to pastelowe elewacje, które w świetny sposób łączą się w spójną gamę kolorystyczną. Pudrowe, pastelowe odcienie rożnych kolorów nie tylko świetnie ze sobą współgrają, ale także odnoszą się do historii miasta i regionu.

Brąz hotelu nawiązuje do historycznej zabudowy miasta, do pobliskiego miasta muzyki i budynków przy Place de la Bourse, a nawet do katedry, zbudowanej z piaskowca z Wogezów. Oliwkową żółć można znaleźć w historycznym centrum, szczególnie w dzielnicy Petite France. Zielenie nawiązują do pobliskiego parku, róż do zabudowy dzielnicy Neudorf, a jasnoniebieski do pobliskiego cmentarza miejskiego. Ciemnoniebieska wieża ma działać niczym totem, czy  dominanta oddzielająca inne kolory. 

Czytaj też: Osiedle | Minimalizm | Francja | Apartament | Modernizm

 

źródło: LAN architecture 
zdjęcia: Charly Broyez

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły