fot. Paweł Jaworski - Experimental Urbanism

Patriotyczne ławki w całej Polsce. Jak oceniacie ich design? [SONDA]

Patriotyczne ławki zaleją miasta w całej Polsce. Pierwsze pojawiły się w Rzeszowie, Chorzowie i Gdańsku. To inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, który chce informować i promować nowe inwestycje w Polsce, które wspomagane są przez Bank.

W ostatnich dniach patriotyczne ławki pojawiają się w kolejnych miastach w Polsce. Ich nietypowa forma wzbudza zainteresowanie i przypomina historię “Ławek Niepodległości”, które cztery lata temu były kupowane przez samorządy. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

Nowa, patriotyczna ławka jest większym meblem. Właściwa ławka służąca do siedzenia stanowi najmniejszą część całej konstrukcji. Instalacja ma formę zadaszonej kostki, której kształt przypomina kontur Polski. Rama ustawiona została na niebieskiej podstawie. Frontową część ramy pomalowano w kolorach polskiej flagi. Aby skorzystać z ławki należy pokonać cztery stopnie schodów. Dopiero wtedy można korzystać z mebla do siedzenia, którego forma jest dość standardowa i nie wyróżnia się kształtem czy wykorzystanymi materiałami. Takie siedziska można kupić u wielu producentów mebli miejskich. Całość wieńczy łańcuch, który ma zabezpieczać użytkowników przed przypadkowym wypadnięciem.

Ile kosztują nowe ławki? Jak ustalili dziennikarze TVN24 ustawienie 16 ławek pochłonie 1,6 mln zł. Zatem koszt jednej to 100 tysięcy złotych.


O ławeczkach zaczęły pisać media w całej Polsce. Po nagłośnieniu sprawy, 31 sierpnia na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy:

(…) za postawienie instalacji w kształcie konturu Polski odpowiada BGK. Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK. BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo – pisze w komunikacie Anna Czyż, rzecznik prasowa BGK.

fot. Paweł Jaworski – Experimental Urbanism

Zainteresowanie wzbudził też regulamin korzystania z ławki. Jego treść widać na zamieszczonym zdjęciu. Z lektury regulaminu dowiadujemy się między innymi, że z ławki “Z Polską flagą” mogą korzystać maksymalnie trzy osoby o łącznej wadze nie przekraczającej 225 kg, jeśli chętnych będzie więcej to osoby oczekujące powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra. Aby z niej skorzystać należy wejść korzystając ze schodów i trzymać się poręczy.

Jak oceniacie wygląd samej konstrukcji? Aby ułatwić wybór proponujemy głosowanie w szkolnej skali, od 1 do 5. Jesteśmy ciekawi waszej opinii.

Ławka patriotyczna - jak oceniasz jej wygląd?

View Results

Loading ... Loading ...

fot. Paweł Jaworski – Experimental Urbanism (experimentalurbanism.com)

Czytaj też: Archialert | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie