Pawilon KREOD – zwycięzca Design Award

KREOD to przenośna drewniana konstrukcja, która pojawiła się we wrześniu 2012 roku w Londynie. Rok później otrzymała nagrodę Design Award jako najlepszy projekt o powierzchni tymczasowej.

Zaprojektowany przez Pavilion Architecture KREOD wykonany jest z Kebony. Materiał ten jest alternatywą dla wytrzymałego i drogiego drewna tropikalnego. Obecnie rzeźba stała się głównym elementem Peninsula Square w Londynie. KREOD to unikalne, przenośne miejsce w którym  firmy i organizacje mogą zaprezentować swoje produkty i usługi. KREOD to także innowacyjna, organiczna rzeźba architektoniczna, przyjazna wobec środowiska oraz inspirowana w całości naturą.

Maleńkie pawilony przypominają trzy nasiona, których powierzchnia wynosi 20 m kw. Połączone są razem dzięki mechanizmowi zazębiających się sześciokątów. Tworzą zamkniętą strukturę, która jest  mocna, bezpieczna i odporna na warunki atmosferyczne.

Nad jej powstaniem pracowali konstruktorzy z Ramboll UK przy współpracy z TensileFabric, Serge Ferrari Targetti Poulsen i AR18. Pawilony mają  3,2 m wysokości. Projekt konstrukcyjny ma na celu pokazać nowy sposób myślenia projektowego w epoce cyfryzacji. Konstrukcja ma pokazać możliwości, dotyczące transportu, przechowywania, demontażu oraz ponownego montowania elementów konstrukcyjnych. Wszystkie 3 pawilony  mogą być łączone w różnych konfiguracjach lub używane jako zupełnie oddzielne powierzchnie ekspozycyjne. Te nowoczesne kokony cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających je turystów jak i biznesmenów. (ms)