Pawilon Motoryzacji przy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Projekt został stworzony na potrzeby konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej „Pawilonu Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji” na terenie Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Niestety projekt nie został wybrany, jednak postanowiliśmy wam go przybliżyć.

Główną ideą projektu było stworzenie specyficznej bryły, która wyglądem ma przypominać archetyp fabryki samochodów. Spadziste zadaszenie ma również nawiązywać do pobliskiej, wiejskiej zabudowy okolic Szreniawy. Głównym materiałem wykorzystanym w projekcie jest drewno. Zastosowano je do stworzenia zarówno fragmentów fasady budynku jak i kwietników, ławek czy innych elementów małej architektury.

Podstawowe założenia, którymi kierowali się architekci:
* poszanowanie zastanych wartości – krajobrazu polskiej wsi, granicy lasu parku narodowego – poprzez umieszczenie połowy projektowanej kubatury w kondygnacji podziemnej, użycie prostych i naturalnych materiałów,
* stworzenie rozpoznawalnej, prostej formy budynku współgrającej z otoczeniem oraz charakterystyczną funkcją, przy zachowaniu jej współczesnego i ponadczasowego charakteru rozwiązań przestrzennych i architektonicznych,
* zachowanie szerokiego widoku na okolicę, sąsiedztwo lasu wymaga aby zabudowa była kształtowana w sposób zapewniający w maksymalnym stopniu kontakt widokowy z zielenią Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Projekt stworzyła grupa CDF Architekci, o których pisaliśmy już niejednokrotnie. Inne ciekawe realizacje biura to chociażby UBIQ 34 czy odbudowa poznańskiego żelazka. 

CDF Architekci

Skład zespołu:

Karol Fiedor

Bartosz Małecki

Łukasz Ekwiński

Rafał Majewski

http://www.cdf.net.pl/

https://www.facebook.com/CDFarchitekci