Pawilon Polski na EXPO 2008 był jak wielka tężnia

Wystawa Światowa EXPO 2008 zorganizowana została w Saragossie w Hiszpanii pod hasłem „Woda a zrównoważony rozwój”. Aby nawiązać do motywu przewodniego, architekci z pracowni KIPP PROJEKT zaprojektowali Pawilon Polski, który był jak wielka tężnia.

Projekt pawilonu został wyłoniony w konkursie. Zwyciężyła wtedy koncepcja przygotowana przez architektów: Adriana Góreckiego, Marcina Przygodę, Martę Wielgus, Marka Papiernika oraz Dorotę Filutowską z pracowni KIPP PROJEKT. Poszczególne kraje nie budowały pawilonów od podstaw. Wcześniej organizatorzy przygotowali konstrukcje budynków, a poszczególne kraje były odpowiedzialne za ich wykończenie. Sprowadzało się to głównie do fasady oraz aranżacji wnętrza.

Polscy architekci chcieli nawiązać do hasła EXPO 2008, dlatego zaproponowali obiekt, którego wygląd przypominał tężnię. Elewacja niczym drewniany ruszt ozdobiona była gęsto ułożonymi gałązkami śliwy tarniny, po której spływała woda solankowa. Ustawiający się w kolejce goście mogli poczuć przyjemną, chłodną mgiełkę, budującą nastrój wizyty w leczniczym kurorcie. Główne wejście wyróżniono czystą, białą powierzchnią o obłych kształtach.

W środku poprowadzono spacerową ścieżkę wzdłuż ściany tężni. Odwiedzający pawilon trafiali do wielkiego pomieszczenia. Przygaszone światło, błękitne kolory i ustawione białe struktury przywodziły na myśl wizytę w grocie solnej. Te białe formy miały przywodzić na myśl żagle i pełniły funkcję wystaw tematycznych. Na ich powierzchniach wyświetlano animacje.


Eksplorując wnętrze spacerujący chodzili po mostkach, pomiędzy trzcinowiskami i zbiornikami z wodą. W suchej i gorącej Hiszpanii wizyta w tak zaaranżowanym pawilonie była miłą odmianą. Wizytę w pawilonie wieńczyła restauracja. Wszechobecne tam drewno to nawiązanie do wnętrz luksusowych jachtów.

Wystrój pawilonu zdobył uznanie organizatorów. Wyróżniono go trzecią nagrodą w kategorii najatrakcyjniejszych pawilonów na całej wystawie.

PS niedawno przypominaliśmy, jak wyglądał Pawilon Polski na EXPO 2005. Budynek niczym wielki lampion z wikliny zobaczycie klikając TUTAJ. A jak będzie wyglądać Pawilon Polski na najbliższym EXPO 2025 w Osace w Japonii? Rozmowę z architektami o budynku przeczytacie TUTAJ.

źródło: KIPP PROJEKT (www.kipp.com.pl)

Czytaj też: Detal | Elewacja | Minimalizm | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Fasada obiektu:

Ekspozycja:

Punkt informacyjny, restauracja i sklep. Na ostatnim zdjęciu widać szklaną rzeźbę “Polska – Wiatr w żaglach” Tomasza Urbanowicza (2008):

.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły