Expo 2020 zostało przesunięte o rok z powodu pandemii koronawirusa. Pawilon Polski na Expo jest jeszcze budowany. Jego ważnym elementem będzie instalacja artystyczna „Polski Stół” – wykonana z elementów drewnianych.
Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju zaprojektowali architekci z pracowni WXCA. To nowoczesny, prosty budynek, który ma promować Polskę z jak najlepszej strony. Znamy też coraz więcej szczegółów tego, co zobaczymy w środku. Ciekawostką są też stroje pracowników polskiego pawilonu, które zaprojektowała studentka Politechniki Łódzkiej.
Hasłem przewodnim polskiego pawilonu jest: „Poland. Creativity inspired by nature”. Obecnie trwa rekrutacja 150 osób, które będą obsługiwać pawilon. Dzień Polski na Expo 2020 Dubai odbędzie się 7 grudnia 2021 roku.
Polski Pawilon na Expo będzie miał blisko 2000 m kw. powierzchni. Jego budowa zakończy się latem. Architekci z pracowni WXCA zaprojektowali budynek, który nawiązuje do mobilności. Otwarta bryła rozrasta się ku górze, eksponując swoją modułową konstrukcję. Architektura będzie tu zapraszać gości do odpoczynku w cieniu zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad ich głowami instalacji. To specjalna rzeźba kinetyczna, która przypomina ławicę lecących ptaków.
Ekspozycja wewnętrzna będzie uniwersalnym przekazem o Polsce. Wystawa składa się z pięciu działów, odpowiadających pięciu strefom Pawilonu Polski. W każdej z nich będzie można dostrzec elementy nawiązujące do motywu mobilności w kontekście ludzkich potrzeb, przepływu idei, kultury i technologii.
Najbardziej spektakularnym elementem ekspozycji będzie instalacja „Polski Stół”, która stanie się miejscem międzykulturowego spotkania oraz powitania gości Pawilonu, a jednocześnie, poprzez interaktywną, świetlną projekcję, miejscem kontaktu z językiem polskim. Instalacja „Polski stół” będzie unikalnym obiektem artystycznym, stworzonym z charakterystycznych dla naszego kraju surowców, takich jak miedź, szkło, drewno, ceramika czy włókna węglowe, przy wspólnym wysiłku polskich rzemieślników, artystów i inżynierów.
Polska ekspozycja została dostosowana do aktualnych warunków epidemiologicznych i niemal w całości będzie miała charakter bezdotykowy. Za koncepcję kreatywną i narrację ścieżki zwiedzania Pawilonu Polski, realizowaną w ramach kluczowych doświadczeń i treści materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart.
Pracownicy pawilonu ubrani będą w uniformy, które zaprojektowała Barbara Florczyk. Projektantka studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą – mówi Barbara Florczyk.
Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski – dodaje prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Wydarzenie rozpocznie się 1 października i będzie trwać do końca marca 2022 roku. Za przygotowanie polskiego pawilonu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Czytaj też: Architektura w Polsce | Muzeum | Kultura | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie
źródło: materiały prasowe