Pawilon Polski na EXPO 2020

Pawilon Polski na EXPO 2020 z prestiżową nagrodą ICONIC AWARDS 2022!

Pawilon Polski na EXPO 2020 otrzymał kolejną prestiżową nagrodę. Przypomnijmy, że polski pawilon w Dubaju został uznany za najlepszy pawilon spośród wszystkich krajów biorących udział w EXPO, o czym pisaliśmy TUTAJ! Tym razem obiekt zaprojektowany przez pracownię WXCA zdobył nagrodę ICONIC AWARDS 2022! 

Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner z Zurychu został wyróżniony prestiżową nagrodą ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture w kategorii Architektura. „Projektując zarówno architekturę pawilonu, jak i samej wystawy, architekci stworzyli spójną, immersyjną przestrzeń wspomagającą wielowymiarowe doświadczenie” – piszą organizatorzy.

ICONIC AWARDS 2022 trafia do Pawilonu Polski

ICONIC AWARDS: Innovative Architecture to jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych międzynarodowych konkursów architektonicznych. Został on powołany przez German Design Council – organizację założoną przez niemiecki parlament w 1953 r. i będącą dziś jednym z najbardziej prominentnych światowych ośrodków wiedzy z zakresu architektury i designu. Tegoroczne nagrody ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture zostały przyznane w kategoriach Architektura, Architektura wnętrz, Produkt, Komunikacja i Koncepcja oraz w trzech kategoriach specjalnych.

Kto zaprojektował Pawilon Polski EXPO 2020? 

Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek. Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk. Projekt konstrukcji i instalacji: WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos.

Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówiła Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu.

Autorzy Pawilonu Polski i wystawy zaproponowali spójną, immersyjną przestrzeń, która zapada w pamięć zwiedzającym. Unikalny polski motyw – rzeźba kinetyczna uosabiająca stado ptaków w locie, okalająca budynek i przenikająca do wnętrza obiektu, nie pozwala pozostać obojętnym i skłania gości do zatrzymania się i wielozmysłowego doświadczenia tego przestrzennego zjawiska.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym prezentujemy pawilony naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Ukraińców, Słowaków, Litwinów, Białorusinów oraz Rosjan. Pawilony naszych sąsiadów obejrzycie tutaj! Jak prezentuje się polski pawilon na tle sąsiadów? Dajcie znać! 

Za koordynację udziału Polski w Expo odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Magazyn whiteMAD jest oficjalnym patronem medialnym Pawilonu Polski. 

Czytaj też: Ciekawostki | WXCA | Drewno | Pawilony naszych sąsiadów na Expo | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły