Pensjonat inspirowany modernizmem. Powstał w budynku z lat 30. 

Grecja to nie tylko wspaniała historia, antyczna architektura, czy wspaniałe krajobrazy. To również kraj pełen świetnego dizajnu i wspaniałaych wnętrz, które garściami czerpią ze spuścizny przodków. Pensjonat inspirowany modernizmem, który mamy przyjemność dziś odpisywać powstał w jednopiętrowej rezydencji wybudowanej w 1930 roku. 

Pensjonat inspirowany modernizmem zaprojektował grecki projektant i architekt Stamos Michael na zlecenie prywatnego inwestora, który poprosił go o zagospodarowanie wnętrza pensjonatu Esperinos, który leży na wzgórzu Filopappos Hill w stolicy Grecji.

Architekt zaproponował wnętrza inspirowane latami 30. ubiegłego wieku, które mają nawiązywać do historii i architektury budynku, który powstał w 1930 roku. Właścicielom zależało na tym, by wnętrza były przytulne i dawały poczucie domowej atmosfery, ale jednocześnie nie były nudne. Stamos zaproponował mariaż współczesnych i klasycznych mebli, które mają dać gościom “nowy sposób doświadczania kulturalnego świata Aten i całej Grecji”.


Dawniej dom, w którym obecnie mieści się pensjonat Esperinos miał tradycyjny, domowy układ, jednak miejscowy projektant Stamos Michael, postanowił przebić wszystkie istniejące ściany wewnętrzne, aby stworzyć otwartą, galeryjną przestrzeń.

“Esperinos przyłącza się do coraz większej liczby miejsc w Grecji, które nawiązują do współczesnego wzornictwa. Nicolas Bellavance-Lecompte, właściciel ateńskiej Carwan Gallery, powiedział niedawno w jednym z wywiadów, że miasto staje się twórczym centrum, a nawet może być uważane za “nowy Berlin”. To prawie tak, jakby miasto spało przez 10 lat w czasie kryzysu finansowego, a teraz jest gotowe do ponownego rozkwitu. I to w wielkim stylu.” – mówi Stamos Michael

Warto dodać, że we wnętrzach pojawiły meble i akcesoria zaprojektowane przez Stamosa Michaela. Wsród nich znalazły się między innymi sosnowo-sklejkowa szafka do przechowywania, która została ręcznie pomalowana i ozdobiona czarno-białym wzorem szachownicy, czy lampa, która składa się z dwóch strzelistych, rdzawo-brązowych kolumn ze stali malowanej proszkowo.

Czytaj też: Modernizm | Grecja | Architektura | Hotel | Wnętrza | Podróże

źródło: designboom.com
zdjęcia: Margarita Nikitaki