Penthouse w Pradze. Takiego widoku można zazdrościć

Penthouse znajduje się na szczycie nowego budynku w Pradze. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni petrjanda/brainwork. W sumie jego powierzchnia wynosi 275 m kw.

Główną ideą, która przyświecała architektom przygotowującym projekt wnętrza było maksymalne wykorzystanie okien, z których rozpościera się panoramiczny widok na miasto. Penthouse miał stać się swego rodzaju salonem, który “wciąga” miasto do wnętrza – miasto staje się jego częścią. Architekci wykorzystali atrakcyjne położenie budynku, ale musieli przebudować część ścian i wykonać nadbudowę powierzchni mieszkalnej.

Wnętrze zostało podzielone na strefy funkcjonalne. Architekci wydzielili strefę dzienną oraz prywatną. Do ich stworzenia wykorzystali meble wykonane na zamówienie oraz tkaniny, które w postaci zasłon pozwalają ukryć lub odsłonić daną przestrzeń. Takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom zadbać o poczucie prywatności.

Część prywatna mieszkania składa się z głównej sypialni z garderobą i łazienką oraz dwóch sypialni dla dzieci. W głównej łazience umieszczono wolnostojącą wannę.

Do mieszkania można wejść korzystając z zaokrąglonych schodów otaczających szyb windy lub po prostu skorzystać z windy. Zaokrąglony ciąg jest zaznaczony w samym mieszkaniu – w strefie wejścia architekci zaprojektowali system do przechowywania w kształcie łuku, który pozbawiony uchwytów sprawia wrażenie gładkiej ściany. Znajdują się tam szafki na odzież wierzchnią i buty.


Warto zwrócić uwagę na taras, który powstał na dachu. Posadzono tam rośliny i zbudowano taras z drewnianą powierzchnią. Szyb windy został ukryty w zielonej górce. Aby nie zakłócać widoku na miasto zamiast zwykłych barierek architekci wykorzystali cienką linę.

Na koniec ciekawostka. Na taras wiodą zaokrąglone białe schody. Co ciekawe, w ich wnętrzu zbudowano… bibliotekę! Specjalny mechanizm unosi białe stopnie odsłaniając wejście do ukrytego pomieszczenia.

Czytaj też: Mieszkanie | Praga | Czechy | Wnętrza | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com