Pergola – jaką najlepiej wybrać do swojego ogrodu?

Pergole coraz częściej goszczą w naszych ogrodach i na tarasach i nic w tym dziwnego. Nie dość, że są efektowną ozdobą otoczenia, to mają także szereg innych zalet. Jakich? Przekonasz się z tego artykułu – zapraszamy do lektury.

Rodzaje pergol

Pergole drewniane dostępne tutaj https://www.bricomarche.pl/ogrod/architektura-ogrodowa/ogrodzenia/pergole-podporki-kratki   zwane także zadaszeniem tarasów i ogrodów, z biegiem czasu zaczęły zyskiwać w oczach inwestorów. Stało się tak dzięki ich licznym możliwościom zastosowania oraz niesamowitej funkcjonalności. Do wyboru mamy propozycje scalane z bryłą budynku, ale triumfy święcą też te wolnostojące, które są świetną alternatywą dla altan. Tego typu rozwiązanie można zastosować w dowolnym miejscu ogrodu, efektownie wyodrębniając przestrzeń, w której to postawimy stół, ławy, czy krzesła wypoczynkowe. W zależności od rodzaju pergoli można mówić nie tylko o walorach estetycznych, ale w przypadku niektórych modeli również o takich funkcjonalnościach, jak ochrona przed deszczem, czy zacienienie przestrzeni, co bywa ogromną wygodą, jeśli ogród ułożony w kierunku zachodnim. Latem wysiedzenie w ostrym słońcu mogłoby być zwyczajnie niemożliwe.

Jaką pergolę wybrać?

Na rynku znaleźć można rozmaite pergole, różniące się od siebie formą i materiałem wykonania. Obok tych służących przede wszystkim zadaszeniu, wyróżnić można modele służące jako ścianki działowe. Ich zadaniem jest osłonięcie przestrzeni, ale idealnie nadają się też do wyeksponowania pnących kwiatów – róż, winogron, czy zachwycających powojników. Wśród licznych propozycji na uwagę zasługują pergole drewniane takie jak te, które zachwycają prostym, nowocześnie wyglądającym kształtem, ale na rynku znaleźć można również te o zaokrąglonych krawędziach, czy nawet inspirowane kulturą dalekiego wschodu. Te ostatnie genialnie nadają się do ozdobienia alejek ogrodowych, gdyż zaprojektowano je w taki sposób, że wspaniale się prezentują nawet wtedy, gdy są pozbawione liści i kwiatów.

Oprócz propozycji drewnianych dostępne są również te, wykonane z innych tworzyw. Uzupełnieniem nowoczesnego budownictwa mogą być pergole aluminiowe, ale także będące połączeniem kilku odmiennych materiałów. Ciekawym wyjściem są modele wzbogacone o tkaniny, które można rozsuwać wedle uznania. Dzięki temu pomysłowi nie trzeba na stałe wybierać opcji z lub bez zadaszenia – obecność pokrycia dachowego może być na bieżąco dostosowywana do panujących warunków. A Ty, którą wybierzesz na swoje podwórko – pergolę drewnianą, czy aluminiową? Wersję z dachem, a może bez? Koniecznie daj nam znać.

Czytaj też: Architektura | Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny


źródło: Material Partnera