Perła Jury odzyskała blask. Dworzec w Myszkowie po remoncie i z nowymi peronami

Trwa modernizacja „Wiedenki”, którą prowadzi PKP PLK S.A. W ramach prac odnowiono perony na dworcu w Myszkowie i kilku mniejszych przystankach. Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają nie tylko nowe perony, ale też szybciej dojadą do Zawiercia i Częstochowy.

Inwestycja warta jest 380 mln zł i została współfinansowana z unijnego Programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach prac wyremontowano perony na stacji Myszków oraz na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód oraz Zawiercie Borowe Pole. Perony zostały podwyższone, dzięki czemu można łatwiej dostać się do pociągów. Pasażerowie zyskali nowe oświetlenie, wiaty, ławki i gabloty informacyjne.

Dodatkowo wymieniono jeden z dwóch torów na modernizowanej trasie oraz sieć trakcyjną. Na samej stacji Myszków zbudowano nowe rozjazdy. Sam budynek dworca wyremontowano w latach 2014-2015. Oczyszczono wtedy ceglaną elewację i podkreśłono jej atuty podświetleniem. Dużym plusem jest oczyszczenie obiektu ze szpetnych reklam. Wyremontowano również wnętrze dworca, w którym znalazła się poczekalnia oraz pomieszczenie kas biletowych. 

Wysoka cena inwestycji wynika z tego, że prace modernizacyjne obejmują zdecydowanie większy odcinek trasy. Kolejarze chcą, by po zakończeniu prac na odcinku od Częstochowy do Zawiercia pociągi mogły osiągać prędkość 160 km/h.

fot. Katarzyna Głowacka, źródło: PKP PLK