Perła Kielc odzyska swój blask. Rusza budowa Centrum Komunikacyjnego! 

Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę i rozbudowę kultowego dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej w Kielcach. Prace wykona Budimex!

Wyniki konkursu architektonicznego, który zakładał przygotowanie i opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej budowy centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów w Kielcach. Pierwszą nagrodę oraz 30.000 złotych przyznano lokalnej pracowni Marcina Kamińskiego i Bartosza Bojarowicza. Jak podkreśla jury konkursu, praca kielczan została wybrana spośród 9 zgłoszeń dzięki swojej formie, funkcjonalności i nawiązaniu do historii obiektu. Tak jury motywowało swoją decyzję:

Zaletą zwycięskiej koncepcji jest to, że inspiruje się wzornictwem wczesnych lat 70-tych, kiedy dworzec był projektowany.

Warto nakreślić również samą historię tego miejsca. Kielecki dworzec powstawał w latach 1975 – 1984 według projektu wybitnego architekta Edwarda Modrzejewskiego. To co w tamtych czasach wyróżniało dworzec to jego niespotykana na tamte czasy funkcjonalność. Dworzec został zaprojektowany w taki sposób, by pasażerowie bezkolizyjnie mogli dotrzeć do stanowisk postojowych, które są rozłożone na planie okręgu. Co ciekawe, takie rozwiązanie zostało przez architektów opatentowane w 1975 roku.Kilka dni temu ZTM w Kielcach podpisał umowę z firmą Budimex, która ma być głównym wykonawcą projektu wartego niemal 69 milionów złotych, z czego 85% pochodzić będzie z funduszy unijnych. Nowo powstający dworzec ma być nie tylko funkcjonalnym hubem przesiadkowym dla mieszkańców Kielc, ale również wizytówką miasta – tak jak za dawnych lat. W nowym obiekcie zachowana zostanie dawna bryła budynku, wraz z charakterystyczną kopułą osadzoną w centralnym punkcie dworca. Dworzec ma być gotowy do 2020 roku. 

materiały prasowe / inwestycje.kielce.pl / kielce.sarp.org.pl