Perosol – studenci wymyślili, jak schładzać miejskie wyspy ciepła

Projekt “Perosol” to pomysł studentów Politechniki Wrocławskiej, który ma pozwolić ochłodzić miejskie wyspy ciepła. Za swój pomysł zdobyli nagrodę na Metropolitalnym Climathonie 2021. Nietypowe parasolki zapewniają cień, zbierają deszczówkę i produkują energię.

Tegoroczną edycję wydarzenia zdominowała tematyka efektywności energetycznej oraz racjonalnego korzystania z prądu i ciepła. Zadaniem uczestników było opracowanie sposobów na ochronę klimatu i próba zachęcenia jak największej liczby osób do zmiany swoich codziennych nawyków. Na przygotowanie projektu uczestnicy mieli tylko 24 godziny.

Nietypowy pomysł zaprezentował zespół studentów Politechniki Wrocławskiej: Ewy Tokarskiej i Karoliny Cicheckiej z Wydziału Architektury, Michała Budzisza z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Michała Alberskiego z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Owocem ich pracy jest koncepcyjny projekt “Perosol”, czyli konstrukcja łącząca parasol z minerałami.

Kwestię oszczędzania energii można rozumieć bardzo różnie, jako fizyczne oszczędzanie energii lub poprzez obieg czystej energii i to właśnie na tej drugiej koncepcji się skoncentrowaliśmy. Zaprojektowaliśmy konstrukcję, której zadaniem było zmniejszenie tzw. miejskiej wyspy ciepła – mówi Ewa Tokarska.

Wyspy ciepła to zjawisko, kiedy wyższa temperatura koncentrowana jest w mieście i znacznie różni się od chłodniejszej temperatury wokół miasta. Podwyższaniu temperatury sprzyja likwidacja powierzchni zielonych i zastępowanie jej np. powierzchnią z betonu. Takie wyspy powstają podczas nieudanych rewitalizacji centrów miast, w których jest za mało powierzchni zielonych.

Projekt “Perosol” zrealizować można w miejscach, których problemem jest duża powierzchnia betonu:

Niemal w każdym mieście mamy zabetonowane place, które z jakichś względów nie mogą zostać zadrzewione. Choćby ze względu na fakt, że pod nimi znajdują się podziemne parkingi, są miejscami, gdzie odbywają się różnego rodzaju uroczystości, targowiska (przestrzenie targowe) lub znajdują się na obszarach, gdzie posadzenie dodatkowych drzew nie jest możliwe. Wpadliśmy więc na pomysł, jak uchronić takie tereny przed zbytnim nagrzewaniem – wyjaśnia Ewa Tokarska.


“Perosol” to metalowa konstrukcja o wysokości i szerokości pięciu metrów. Jej kształt przypomina zestawione ze sobą kielichy. Po rozłożeniu powstałe zadaszenie wytwarza warstwę ochronną zapobiegającą szybkiemu nagrzewaniu się powierzchni. Konstrukcja ma być pokryta perowksitami – grupą minerałów zbudowanych z nieorganicznych związków chemicznych, które absorbują światło i przekształcają energię słoneczną w prąd.

Kształt kielicha pozwala także na zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, a konstrukcja jest w stanie utrzymać średnią miesięczną ilość opadów dla terenu Wrocławia. Wodę można następnie wykorzystać do podlewania roślin.

Projekt studentów z Politechniki Wrocławskiej zdobył trzecie miejsce. Konkurs Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłebiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.

Czytaj też: Ciekawostki | Wrocław | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Politechnika Wrocławska