Pieceful – zestaw obiektów do uprawiania jogi w domu

Zestaw minimalistycznych przedmiotów do uprawiania jogi zaprojektowała Kasia Brągiel. Pieceful jest jej projektem dyplomowym licencjackim, którym broniła tytułu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem studentki był dr Paweł Grobelny.

To nie jest pierwszy raz, kiedy opisujemy projekt autorstwa Kasi Brągiel. Przed dwoma laty pokazywaliśmy wieszak, który zaprojektowała (zobacz TUTAJ). Tym razem przedstawiamy Pieceful – zestaw do jogi w domu. Projekt powstał w poczuciu, że bez umiejętności skutecznego i głębokiego zrelaksowania się, nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwi.

Ta pozornie trywialna teza była dla mnie punktem wyjścia do zbadania sposobów, które ułatwiają zarządzanie stresem w codziennym życiu. Coraz szybsze tempo otaczającego nas świata oraz ostatnia pandemia mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale także na przestrzeń wokół nas – domy i mieszkania często stają się wielofunkcyjnymi miejscami do pracy, ćwiczenia i wypoczynku – tłumaczy Kasia Brągiel.

Pieceful jest próbą odpowiedzi na to, w jaki sposób obiekty zmieniają swój charakter lub funkcję w zależności od dynamicznego stylu życia i zróżnicowanych potrzeb użytkowników oraz jak mogą wpływać na ich samopoczucie kształtując krajobraz codzienności.

Moim głównym założeniem było zaprojektowanie obiektów wspomagających domową praktykę jogi, które zachęcą i pomogą w codziennej aktywności fizycznej, ale także będą narzędziem do stworzenia codziennego rytuału relaksacji – wyjaśnia młoda projektantka.

Rozwiązaniem była mikroingerencja w formę istniejących już akcesoriów wywodzących się z odmiany jogi Iyengara – odjęcia lub dodania pewnych szczegółów, które mogą rozszerzyć ich zakres użytkowania.

Pieceful to zestaw trzech obiektów: bloczka, poduszki oraz kadzielnicy, które odpowiadają trzem najważniejszym elementom obecnym w każdej praktyce jogi – ruch, relaks i rytuał. Wszystkie przedmioty mają dodatkowa, ukrytą funkcję.

Bloczek jest prostopadłościenną drewnianą kostką, która ułatwia wykonywanie poszczególnych asan – w zależności od zapotrzebowania może pomóc użytkownikom o mniejszych zakresach ruchowych na wykonanie danej pozycji (m.in skłonu w przód lub wygięcia kręgosłupa), a bardziej zaawansowanym umożliwia ich pogłębianie. Bloczek używany jest zazwyczaj tylko podczas wykonywania kilku asan, rozpoczynając praktykę najczęściej kładzie się go w pobliżu maty.

Ryflowanie jednej ze stron umożliwia pewniejszy chwyt oraz odłożenie smartfona lub tabletu z włączonym filmem instruktażowym lub treningiem, co pozwala na wygodne podążanie za prowadzącym i swobodne ćwiczenie w przestrzeni domowej. Dzięki różnej głębokości rowków możliwe jest ustawienie urządzeń o różnych rozmiarach (tablet/smartfon) w różnych orientacjach (pionowej/poziomej).

Bloczek został zaprojektowany z myślą o optymalizacji produkcji i minimalizacji odpadu. Dzięki swojemu symetrycznemu kształtowi może być frezowany na frezarce dolnowrzecionowej przy użyciu jednego noża, z dłuższych kawałków litego drewna. Następnie może być cięty na mniejsze kawałki. Jego wymiary pokrywają się ze standardowymi bloczkami do jogi dostępnymi na rynku.

Kolejnym elementem zestawu jest bolster. To podłużna poducha, która jest komfortowym wsparciem dla pozycji siedzących, leżących i odwróconych, służy do podpierania całego tułowia, bioder, lub samej klatki piersiowej. Umożlwia fizjologiczne ułożenie ciała w asanie, łagodniejsze rozciąganie oraz pozytywnie wpływa na lepsze otwarcie całego tułowia. Jest też bardzo dobrą pomocą dla osób o mniejszej mobilności lub osób starszych – pozwala na bezpieczne wykonywanie niektórych pozycji.

Wypełnienie poduchy stanowi złożony i zrolowany koc obciążeniowy, który umożliwia głęboki relaks po skończonej praktyce lub uspokojenie się po stresującym dniu.

Kołdry obciążeniowe to nakrycia z wypełnieniem stanowiącym co najmniej 10 proc. wagi użytkownika. Dzięki zastosowaniu ciężkiego wypełnienia, odczuwalny jest głęboki ucisk, który wysyła do mózgu taki sam sygnał jak podczas trwania w miłosnym uścisku – uwalnia serotoninę i melatoninę oraz hamuje wydzielanie kortyzolu. Efektem jest całkowite odprężenie całego ciała, łatwiejsze zasypianie i poczucie bezpieczeństwa.


Koce obciążeniowe i terapia wykorzystująca głęboki nacisk u pacjentów z autyzmem i ADHD zostały zapoczątkowane przez Temple Grandin i jej maszynę do przytulania w 1992 roku, kiedy znalazła powiązanie pomiędzy naciskiem na ciało i wywołaniem uczucia uspokojenia. Wypełnieniem koca obciążeniowego są trwałe i hipoalergiczne szklane kulki o średnicy 0,40-0,60 mm. Przy niewielkich rozmiarach mają duży ciężar właściwy, dzięki czemu nie są wyczuwalne na ciele. Kolory znajdujące się na bokach pokrowca (ceglasty i biały) w żartobliwy sposób informują o kolorach koca znajdującego się w środku.

W zestawie jest jeszcze świecznik/kadzielnica.

Zależało mi na zawarciu w zestawie elementu, który będzie umożliwiał relaks w innym wymiarze. Palenie kadzideł jest pośrednio związane z jogą. W hinduizmie (ale też w wielu innych religiach na świecie) to integralny element rytuałów i świąt, który z czasem został zaadaptowany przez inne kultury jako czynność mająca na celu poprawę nastroju lub oczyszczenie pomieszczenia i otoczenie się przyjemnym zapachem – wyjaśnia Kasia Brągiel.

Elementy rutyny w codziennym życiu pozwalają na odnalezienie stałego punktu w stresowych sytuacjach. Projektantka postanowiła stworzyć naczynie odpowiednie do palenia różnych rodzajów kadzideł, które po odwróceniu będzie mogło pełnić funkcję świecznika. Podążając za poprzednimi decyzjami projektowymi chciała, żeby każda powierzchnia naczynia miała swoją określoną funkcję wynikającą z wybranej technologii – wyoblania blachy aluminiowej.

Kadzielnice zostały wykonane ręcznie przez jednego z ostatnich warszawskich drykierów – pana Janusza Gajewicza. Wypukła strona naczynia została wypolerowana na błysk, dzięki czemu zakrzywia odbijany obraz i tworzy pewnego rodzaju iluzję głębi, wklęsła natomiast pozostała nienaruszona – widoczne są na niej ślady narzędzia użytego w procesie.

źródło: Kasia Brągiel

Czytaj też: Gadżety | Minimalizm | Polscy projektanci | Detal | Zdrowie | whiteMAD na Instagramie