tychy na pocztówkach
Rzeźbiarskie formy zabawowe z betonowych kręgów w Parku Niedźwiadków, lata 60. XX wieku. Obecnie konstrukcja nie istnieje. Autorzy realizacji oraz zdjęcia nie są znani. Ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Piękne Tychy na dawnych pocztówkach. Ruszyła nietypowa akcja

Stare zdjęcia pokazujące Tychy w letniej scenerii wydrukowane zostały na pocztówkach. Kartki wkrótce trafią do mieszkańców.

Tychy to miasto słynące z wyjątkowej architektury i urbanistyki. Budynków, placów zabaw, rzeźb plenerowych i zielonych miejsc wypoczynku powstałych w okresie PRL-u często mogą zazdrościć mieszkańcy innych miast. Dzięki inicjatywie Muzeum Miejskiego w Tychach, pocztówki ze zdjęciami miasta z lat 60. i 70. XX w. i pozytywnym przesłaniem trafią do osób, które w czasie epidemii koronawirusa nie mogą odwiedzić tego śląskiego miasta.

Pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach, chcąc dodać otuchy zarówno mieszkańcom, jak i miłośnikom miasta, stworzyli limitowaną serię pocztówek przedstawiających mieszkańców odpoczywających kilkadziesiąt lat temu na drewnianym pomoście na Jeziorze Paprocańskim czy też dzieci bawiące się w Parku Niedźwiadków. Dzięki akcji „Pocztówka na dobre! (jutro)” trafią one do osób szczególnie potrzebujących otuchy w czasie trwającej epidemii, w tym do seniorów, sprzedawców, kierowców komunikacji miejskiej czy też medyków. W skrzynkach będą mogli znaleźć je także mieszkańcy niektórych tyskich bloków.tychy na pocztówkach


Serią czterech pocztówek przedstawiających nasze miasto w latach 60. i 70. XX w. chcemy wprowadzić nastrój nadziei i pogody ducha. Dodatkowo, zostały one uzupełnione o inspirujące cytaty z popularnych piosenek – mówi Agnieszka Woszczyńska z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Tychy powstały jako niewielka osada rolnicza w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego łączącego Oświęcim z Mikołowem. Dziś mieszka tam ponad 120 tysięcy osób. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach klikając tutaj.

Czytaj więcej: Historia | Podróże | Zieleń | Park

tekst: Tomasz Kobylański

źródło: Muzeum Tychy