fot. Birdhouse Media

Piękno ceglanej elewacji. Ten dom zbudowali na bardzo wąskiej działce

Shudell House to zrealizowany w Toronto w Kanadzie projekt jednorodzinnego domu, który zbudowany został na bardzo wąskiej działce. Architekci z pracowni Weiss Architecture & Urbanism Limited zaprojektowali go w tradycyjnym duchu, zdobiąc front misterną układanką cegieł.

W samym centrum Toronto powstał unikatowy projekt, który nie tylko zachwyca swoją funkcjonalnością, ale również stanowi hołd dla historycznego dziedzictwa miasta. Shudell House wyróżnia się niezwykle przemyślaną kompozycją, w której istotną rolę odgrywa ceglana elewacja. Wykonana z wysokiej jakości cegieł o ciepłych odcieniach buff oraz ciemnobrązowych, fasada przypomina rytmiczne dzieło sztuki – każdy ułożony ceglany segment splata się z kolejnym, tworząc harmonijny wzór. Charakterystyczna, diamentowa ornamentyka na górnej kondygnacji, określana tradycyjnie mianem „diaperingu”, nadaje budynkowi niepowtarzalny, artystyczny wyraz, przykuwając wzrok miłośników architektury.

Ukłon wobec tradycji

Rytmiczne ułożenie cegieł to nie tylko walor estetyczny, ale także świadectwo szacunku dla historii regionu, który niegdyś słynął z kamieniołomów i ceglarskich zakładów. Projektanci, nie zrezygnowali jednak z nowoczesnych rozwiązań, podjęli wyzwanie adaptacji tradycji do współczesnych potrzeb – dzięki czemu wnętrze jest współczesne i funkcjonalne. Z jednej strony budynek nawiązuje do bogatej historii lokalnej, a z drugiej – dzięki zastosowaniu lekkich przegród, świetlików oraz przemyślanemu rozmieszczeniu okien – wnętrza są nasycone naturalnym światłem, co dodaje przestrzeni nowoczesnego wyrazu.

Projekt Shudell House powstał z myślą o wielopokoleniowym użytkowaniu oraz długoterminowym komforcie jego mieszkańców. W dzisiejszych czasach coraz bardziej doceniamy rozwiązania, które umożliwiają adaptację domu do zmieniających się potrzeb jego użytkowników. Z tego względu dom został zaprojektowany z naciskiem na funkcjonalność: wejście na poziomie gruntu przez zadaszone patio eliminuje bariery architektoniczne, a zastosowanie windy, przestronne pomieszczenia oraz kuchnia dają możliwość adaptacji wnętrz.

fot. David Whittaker

Poprzemysłowe otoczenie

Nie sposób nie zwrócić uwagi na wyjątkowy kontekst urbanistyczny, w jakim powstał Shudell House. Osiedlony w tak zwanym „Pocket” – dawnym epicentrum przemysłowej aktywności Toronto – budynek odwołuje się do otoczenia. Pobliskie tory kolejowe oraz tereny, które niegdyś stanowiły siedzibę licznych zakładów ceglarskich, przypominają o przemysłowych korzeniach dzielnicy. Zestawienie tego historycznego dziedzictwa z nowoczesną, funkcjonalną architekturą tworzy inspirujący dialog między przeszłością a współczesnością. Dzięki temu Shudell House nie tylko wpisuje się w tradycję, ale również nadaje nowy wymiar sztuce układania cegieł, która od wieków była domeną wirtuozów rzemiosła budowlanego.

źródło: v2com

projekt: Weiss Architecture & Urbanism Limited

Czytaj też: Kamienica | Cegła | Kanada | Elewacja | Polecane | whiteMAD na Instagramie