Piękno cegły! Budynek biurowy Krasickiego w Krakowie

Budynek biurowy powstał na trudnej, bo wąskiej działce przy ulicy Krasickiego w Krakowie. Jego projekt wykonali architekci z pracowni CAVU Architekci we współpracy z indygoDESIGN. Gmach ma charakterystyczną, ceglaną elewację, dzięki której zdobył Wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2021.

Kameralny biurowiec zbudowany został przy rondzie Matecznego. Jego projekt musiał uwzględnić ograniczenia – z jednej strony wąska działka, a z drugiej konieczność konsultowania projektu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków ponieważ działka położona jest na terenie wpisanym do rejestru zabytków.

Chcąc maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki architekci niemal “wcisnęli” budynek pomiędzy istniejącą zabudowę przemysłowo-magazynową. Aby wizualnie nawiązać do sąsiednich zabudowań projektanci wykorzystali cegłę, która ozdobiła elewację. Sam budynek zbudowany został z klasycznych materiałów budowlanych, konstrukcja żelbetowa, słupowo-płytowa. Do budowy wykorzystano też pustak ceramiczny Wienerberger Porotherm 25 P+W. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 3000 m kw., z czego powierzchnia biur to 1830 tys. m kw.

Budynek w większości pełni funkcję biurową, jednak w niższych kondygnacjach zaprojektowano przestrzenie pod lokale usługowe. W sumie budynek ma pięć kondygnacji nadziemnych, a na poziomie -1 powstał garaż. Co ciekawe, dach pokryty został zielenią, która ogranicza ryzyko przegrzania budynku latem i wychłodzenia zimą. Dodatkowo budynek korzysta z ekologicznych pomp ciepła.

Wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce. Architekci zrezygnowali z budowania sufitów podwieszanych w pomieszczeniach, w ten sposób wszystkie instalacje pozostają widoczne.


Projekt budynku biurowego rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem cegły. Realizacja architektów zdobyła Wyróżnienie w kategorii “Working together” konkursu. Jury przyznało tytuł za: “…umiejętne rozwiązanie budynku biurowego na trudnej wąskiej działce. Obiekt kontynuuje charakter sąsiedniej zabudowy poprzez zastosowanie cegły jako materiału elewacyjnego, proponuje jednak zdecydowanie odmienną, współczesną artykulację elewacji ze zróżnicowanymi rytmami okien i gustownie dobranym detalem opasek wokół nich. Projekt jest przykładem umiejętnego dogęszczenia tkanki miejskiej architekturą plombową, która tworzy ciągłość w sposób przemyślany i dyskretny“. Gratulujemy!

PS zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

projekt: CAVU Architekci (Jarosław Wilk, Krzysztof Kozielewicz, Joanna Szpinda), indygoDESIGN

źródło:  Brick Award

Czytaj też: Cegła | BiurowiecBiuro | Kraków | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.