Dla wielu łazienka jest najważniejszą częścią domu. Dlatego tak ważne jest jej przemyślany i funkcjonalny projekt. A co jeśli funkcjonalność i jakość idą w parze z dobrym designem? Proponujemy, jak urządzić łazienkę w stylu Eclectic Heritage, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w architektonicznych realizacjach.
Styl Eclectic Heritage to połączenie elementów historycznych z nowoczesną estetyką. To styl, który odporny jest na krótkotrwałe trendy i z powodzeniem będzie cieszyć oczy użytkowników przez długie lata.
Tak urządzona łazienka spodoba się fanom eklektyzmu, który jako nurt w architekturze i sztuce użytkowej pojawił się w pierwszej połowie XIX wieku. Ten nurt pełen jest z pozoru nieoczywistych rozwiązań. Początkowo czerpał zarówno z gotyku i renesansu, jak i z baroku. Eklektyczne wnętrza eksponują odważnymi zestawieniami, które razem tworzą spójną całość. Odważne sięganie przez projektantów po różnorodne inspiracje, mieszanie stylów oraz pozornie sprzecznych ze sobą elementów może zaowocować genialnym efektem.
Eclectic Heritage podkreśla kulturowe dziedzictwo w postaci klasycznych form wystroju, kontrastując je ze współczesnym wzornictwem. We wnętrzu urządzonym w duchu Eclectic Heritage minimalistyczny design harmonijnie współgra z duchem przeszłości i tradycją. Tak zaaranżowana przestrzeń zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfort, tworząc jednocześnie wrażenie luksusu.
Publikowana na zdjęciach łazienka w stylu Eclectic Heritage to próba współczesnej interpretacji wiktoriańskiego salonu kąpielowego. Dostrzec tu można oryginalne detale, takie jak klasyczne sztukaterie, dekoracyjne tynku strukturalne z efektem przetarcia czy tradycyjne płytki podłogowe z terakoty lub kamienia o naturalnej strukturze i wybarwieniu. Wykorzystanie trawertynu doda wnętrzu elegancji i szlachetnej patyny.
Wrażenie robią też frezowane lustra. Stanowią one szykowny dodatek, a elementy z postarzanego drewna sprawiają, że łazienka zyskała przytulny charakter. Detali jest więcej. Dobrym rozwiązaniem było sięgnięcie po elementy sztuki i lampy, których wygląd nawiązuje do stylu industrialnego.
Ważnym elementem w tej realizacji w stylu Eclectic Heritage jest ustawiona centralnie wolnostojąca wanna. Jej miękka, eliptyczna bryła tworzy efekt wyrzeźbionego ze skały monolitu o idealnych proporcjach. Kolekcję wanien i umywalek OMNIRES SHELL M+ zaprojektowało Studio Pawlak&Stawarski.
W projekcie wykorzystano armaturę z kolekcji OMNIRES Y o ciepłej, czerwonobrązowej barwie miedzi szczotkowanej. Powłoka została wykonana w zaawansowanej technologii PVD – gwarantuje to trwałość i odporność na uszkodzenia. Jednocześnie taka armatura jest łatwa w czyszczeniu.
Zaokrąglona linia i czyste, wyraziste kontury baterii OMNIRES Y subtelnie kontrastują ze ścianami o nieco surowym charakterze. Armaturę z kolekcji OMNIRES Y zaprojektował Janusz Langner, założyciel firmy. Inspiracją do powstania tej kolekcji był kształt koła. Widać to niemal w każdym elemencie baterii. Charakterystyczna symetryczna forma współgra z pozostałymi elementami.
Minimalistyczne baterie zestawione zostały z umywalkami nablatowymi. Ich klasyczna biel delikatnie odbija światło i odróżnia umywalki od tła naturalnie matowych powierzchni podłogi i blatów.
źródło: OMNIRES
Czytaj też: Łazienka | Ceramika | Detal | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.