Piękno detalu. Szymon Hanczar i jego krzesło “JM”

“Żyć wolniej – zanurzyć się głębiej” – tymi słowami Szymon Hanczar opisuje genezę powstania krzesła “JM”. Minimalistyczny mebel zaprojektował zwracając uwagę na każdy detal.

Krzesło “JM” zaprojektowane zostało z wykorzystaniem drewna dębowego, sklejki, rattanu i linoleum. Projektant opracował jego finalną wersję w czasie pierwszego lockdownu w 2020 roku.

Czas pierwszego lockdown’u okazał się momentem oczekiwania na niewiadome, pełnym obaw, ale również okazją do spojrzenia w lustro, autorefleksji, poświęcenia czasu na aktywności, na które nigdy nie było przestrzeni – wspomina Szymon Hanczar.

Takim niespełnionym pragnieniem w jego przypadku była technika wyplatania rattanu. Szymon Hanczar zgłębił rzemieślniczą wiedzę właśnie podczas pandemii. Początkowo myślał, by dzięki nowym umiejętnościom naprawiać uszkodzone krzesła, ale pomysł ewoluował i jego owocem okazał się projekt mebla wykorzystujący technikę wyplatania rattanu.

Krzesła “JM” to przykład wykorzystania licznych wątków projektowych. Artysta wykorzystał tu tradycyjne metody wytwórcze, zoptymalizował projekt by zminimalizować wachlarz wykorzystywanych materiałów oraz opracował efektywny sposób pakowania mebla do dystrybucji w celu zminimalizowania śladu węglowego.

szymon hanczar


Krzesła ‘JM’ w roku 2021 zdobyły godło MustHave!, wyróżnienie w plebiscycie organizowanym przez Łódź Design Festiwal. Co ciekawe, są to elementy projektu, który Szymon Hanczar kontynuuje od 2008 r. Wówczas powstał pierwszy obiekt meblowy, do stworzenia którego autor użył drewnianej kantówki o przekroju 30x30mm. Od tamtej pory, pod wpływem różnych sytuacji, emocji powstają kolejne przedmioty, a łączy je ten sam surowiec o niezmiennych dwóch wymiarach.

Czytaj też: Meble | Detal | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Łukasz Gawroński, źródło: Szymon Hanczar