Piękny gigant od Zahy Hadid. Jest nominowany do WAFA 2019! 

Podobno na świecie są dwa typy ludzi. Jedni kochają twórczość pracowni założonej przez kultową architektkę Zahę Hadid, drudzy tej architektury nienawidzą. My zdecydowanie należymy do tych pierwszych. W szczególności, gdy mamy do czynienia z budynkami takimi jak The Opus, który powstał w Dubaju. 

The Opus powstał w dystrykcie Burj Khalifa i będzie mieścił w sobie lokale o różnych funkcjach. Wewnątrz wysokiej na 93 metry „wydrążono” spory otwór, któremu nadano organiczne, płynne kształty. Co ciekawe, budynek będzie miał 20 pięter ponad ziemią, a także 7 pięter podziemnych. Architekci zaplanowali konstrukcję w taki sposób, by jak najbardziej ograniczyć ilość filarów podtrzymujących konstrukcje. Zabieg ten zastosowano po to, by dać użytkownikom budynku jak najlepsze widoki.


W budynku powstaną między innymi lokale handlowe, biura, a także hotel i luksusowe apartamenty. Kolejną ciekawostką jest fakt, że za wnętrza hotelu i dobór mebli odpowiadała osobiście Zaha Hadid. Gdy architektka zmarła w marcu 2016 roku podjęto decyzje, że budynek będzie swego rodzaju pomnikiem jej twórczości. Stąd też wynika jego nazwa – The Opus, czyli Dzieło. Budynek został właśnie nominowany do nagrody World Architecture Festival Awards 2019.