willa doktora Kriebla

Piękny modernizm – willa doktora Kriebla we Wrocławiu

To jeden z najcenniejszych modernistycznych budynków we Wrocławiu. Willa doktora Kriebla zbudowana została w 1927 r. Jej projekt przygotował architekt Adolf Rading dla lekarza Arnolda Kriebla.

Willa znajduje się przy ul. Karola Lipińskiego 1, na osiedlu Zalesie, w sąsiedztwie parku Szczytnickiego. Wrocławski laryngolog dr Arnold Kriebel dobrze znał architekta Adolfa Radinga. Doktor prowadził gabinet lekarski w kamienicy „Pod Murzynem” przy placu Solnym. To również modernistyczny budynek, który w momencie powstania uchodził za najnowocześniejszy we Wrocławiu i stał się znany w całych Niemczech.

Architekt wcześniej projektował budynki wielorodzinne, domy w zabudowie szeregowej i budynki użyteczności publicznej. Jedynym zbudowanym do tej pory budynkiem wolno stojącym był własny dom architekta. Willa dla doktora miała być drugim projektem budynku jednorodzinnego.

Willa doktora Kriebla zaprojektowana została w duchu architektury „Neues Bauen”, której we Wrocławiu wcześniej po prostu nie było. Na szczęście budynek przetrwał zawirowania II wojny światowej. W efekcie w okresie PRL mieszkał w nim geolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Józef Zwierzycki.

Projektując budynek architekt chciał, by dom otwierał się na ogród i słońce. Bryłę tworzy kilka połączonych ze sobą prostopadłościanów. Główne pomieszczenia znalazły się od południowej i wschodniej strony – gwarantowało to dobre nasłonecznienie wnętrza. Część narożników domu jest zaokrąglona, co łagodzi odbiór surowej bryły. Dom pokrywa płaski dach. Budynek został pokryty tynkiem w kolorze beżowym kontrastującym z bielą stolarki okiennej i drzwi.

Na niżej opublikowanym rzucie możecie zobaczyć, jak architekt rozplanował funkcje. Jasno podzielił wnętrze na część dzienną i nocną oraz część gospodarczą. Na parterze znalazła się jadalnia z wyjściem na taras, salon i pokój muzyczny. Wszystkie pomieszczenia były oddzielone rozsuwanymi drzwiami, które umożliwiały łączenie ich w większą przestrzeń.

willa doktora Kriebla


Przedpokój oddziela część dzienną od gospodarczej, która składa się z kuchni, spiżarni i garażu. Część nocna umieszczona na piętrze składa się z sypialni, trzech pokojów dla dzieci i dwóch oddzielnych łazienek.

Dom ma także dwa balkony, jeden służył do kąpieli słonecznych, a drugi do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Jeden z balkonów jest częściowo zadaszony, architekt zastosował tu zaokrąglone balustrady. Inspiracją do ich powstania była fascynacja architekturą okrętów. Co ciekawe, architekt zaprojektował też większość mebli, dzięki czemu budynek w okresie międzywojennym uchodził za najbardziej awangardowy przykład budownictwa mieszkalnego we Wrocławiu.

Czytaj też: Zabytek | Dom jednorodzinny | Modernizm | Wrocław

fotografie pochodzą ze zbiorów portalu Poloniae Amici polska-org.pl