Pierwsza po wojnie nowa biblioteka w Szczecinie. Wkrótce ruszy budowa

Nowa biblioteka w Szczecinie będzie jak dom kultury. Projekt budynku wyłoniony został w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Zwyciężyła propozycja autorstwa duetu: APP Architekt Karol Barcz oraz Kamila Buczkowska Studio.

Właśnie został ogłoszony przetarg na budowę oraz wyposażenie Mediateki na Prawobrzeżu w Szczecinie. Wewnątrz będzie działać wypożyczalnia książek, czytelnia, sala multimedialna oraz powstanie przestrzeń do organizowania wystaw. To pierwsza tego typu przestrzeń w Szczecinie po II wojnie światowej. Mediateka zbudowana zostanie w rejonie ulic: Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej.

Zamówienie publiczne na wykonanie robót budowlanych wraz z dostawą i montażem wyposażenia ogłosiło Szczecińskie TBS, które w tym przypadku jest inwestorem zastępczym Gminy Miasto Szczecin. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą składać swoje oferty do 27 września br. do godz. 12.00. Termin realizacji zamówienia będzie wynosił wynosi 508 dni, licząc od daty przekazania wykonawcy terenu budowy.

Architekci zaproponowali budowę obiektu o uniwersalnych funkcjach. To nowoczesny gmach, który wykracza poza schemat tradycyjnej biblioteki. Obiekt będzie składać się z trzech połączonych ze sobą segmentów, których łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 2 tys. m kw. Kształt budynków i ich dachy wynikają z podziału programu funkcji oraz analizy uwarunkowań przestrzennych i urbanistycznych. Nieregularny kształt to próba nawiązania do okolicznej zabudowy – budynek z każdej strony będzie wyglądać inaczej.

Główną część zajmie czytelnia. Będzie tu działać wypożyczalnia, czytelnia oraz znajdą się strefy do pracy indywidualnej oraz grupowej. Przewidziano też miejsce do spotkań lub pracy przy stolikach na parterze oraz tak zwaną cichą czytelnię. Przewidziano również stanowiska komputerowe i odsłuchu. Z górnej kondygnacji zaplanowano wejście na otwarty taras znajdujący się nad holem wejściowym. Co ciekawe, taras będzie pełnił funkcję zewnętrznej sceny z miejscem przeznaczonym na widownię lub forum spotkań wydarzeń plenerowych.

W najmniejszej części budynku (B) zaplanowano budowę zaplecza sanitarnego, szatni i niewielkiej sali projekcyjnej. Będzie tu można również pograć na konsolach do gier oraz instrumentach muzycznych. W części B powstanie też część administracyjna obiektu.


W ostatniej części (C) zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób. Będzie się ona składać z kaskadowej widowni z fotelami zamontowanymi na stałe oraz z płaskiej części mogącej pełnić funkcję sceny. Sala widowiskowa może działać jako duża otwarta przestrzeń ale zaprojektowano również możliwość podzielenia sali za pomocą systemowej, akustycznej ściany mobilnej. Sala widowiskowa będzie wyposażona w system profesjonalnego nagłośnienia oraz podstawowej techniki scenicznej dzięki temu możliwe będzie organizowanie koncertów i przedstawień estradowych.

W sąsiedztwie budynku zaplanowano część parkową mającą składać się z dużego trawnika dającego możliwość wypoczynku lub rekreacji oraz części z nasadzeniami drzew oraz ławkami. Nawierzchnia tej części będzie mineralna, typowo parkowa dająca możliwość np. gry w Boule. Planowane nasadzenia w tej części to platany. Obok tej części znajdować się będzie parking przeznaczony dla użytkowników obiektu otoczony zielenią. Również na terenie parkingu, pomiędzy planowanymi miejscami postojowymi zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.

Czytaj też: Biblioteka  | Szczecin  | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Szczecin