Pierwsze windy jeżdżące nie tylko w górę i dół, ale także na boki. Jednak to nie wszystkie zalety! (VIDEO)

ThyssenKrupp to jedna z najbardziej znanych firm produkujących windy na świecie. Ich najnowszy projekt ma zrewolucjonizować system komunikacji wewnątrz budynków. A wszystko dzięki windzie, która porusza się w górę i dół, a także na boki, nie używając do tego lin.

Jak to jet możliwe? Nie powiemy, że to bardzo proste, ale trzeba przyznać, że mechanizm działania nie jest zbyt skomplikowany. Winda nazwana Multi porusza się po szynach dzięki systemowi, który potocznie nazywany jest Maglev. Nazwa ta pochodzi od zlepku słów (MAG)netic (LEV)itation, co oznacza lewitację magnetyczną. Pozwala to na uniknięcie tarcia, co redukuje zużycie energii, a co za tym idzie jest systemem bardziej ekologicznym. Zużycie energii przez Multi zostało zmniejszone o 60 procent.

 

Jednak to nie wszystkie osiągnięcia Multi. Winda jest o wiele bardziej wydajna. Może dotrzeć o 50 procent wyżej niż standardowe windy. Jak zwracają uwagę producenci, bardzo duża zaletą było również usunięcie lin, podtrzymujących windę. Obecne standardy pokazują, że windy zajmują ok. 40-50% przestrzeni ostatnich pięter wieżowców. Windy Multi mają zajmować jedynie około 20-25% przestrzeni.

Wierzymy w to, że Multi, zmieni całkowicie zasady gry. Zreformuje sposób w jaki ludzie będą się przemieszczać, pracować, żyć i budować swoje otoczenie.

Pierwsze próby systemu odbyły się w 249-metrowej wieży testowej w Rottweil. Test przebiegł pomyślnie, a producent już zapowiada pierwsze testy na „żywym organizmie” czyli w pełni funkcjonującym wieżowcu.