Gmach z Polski z tytułem najlepszego budynku na świecie!

Tytuł World Building of the Year powędrował do Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. Pierwszy raz w historii zdarzyło się, że tytuł najlepszego budynku na świecie otrzymał gmach z Polski.

Ostatnia edycja konkursu World Architecture Festival odbywała się w Berlinie. Gmach ze Szczecina pokonał 375 konkurentów z całego świata. Już pierwszego dnia festiwalu zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie. Jednak na tym się nie skończyło. Dzień później odbyły się finałowe prezentacje zwycięskich projektów w poszczególnych kategoriach. Najlepsze realizacje z całego świata oceniały takie gwiazdy architektury jak: Sir David Chipperfield czy Louisa Hutton. Muzeum CDP okazało się najlepsze i zdobyło Grand Prix Festiwalu.

W swym uzasadnieniu jury napisało:

„Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II wojny światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni.”

World Architecture Fesival organizowany jest corocznie od 2008. Wcześniej odbywał się w Barcelonie i Singapurze. Rywalizują w nim najlepsi architekci z całego świata, a nagrody zdobywały już takie sławy jak Zaha Hadid czy zespół architektów z pracowni OMA.

źródło zdjęć: KWK Promes

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły