Pierwszy komercyjny lądownik księżycowy NASA. Zaprojektuje go Elon Musk!

Pierwszy komercyjny lądownik księżycowy zostanie zaprojektowany przez firmę SpaceX należącą do ekscentrycznego miliardera Elona Muska. Według planów pierwsze lądowanie na srebrnym globie w XXI wieku odbędzie się już w 2024 roku w ramach misji Artemis. Według obecnych założeń w misji ma wziąć udział astronautka, która stanie się jednocześnie pierwszą kobietą na srebrnym globie. Zleceniodawcą projektu lądownika jest NASA.

SpaceX Elona Muska opracuje pierwszy komercyjny lądownik księżycowy dla NASA w ramach jej programu Artemis, który wyniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Będzie to pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu od 1972 roku. Statek został nazwany Starship (pol. statek gwiezdny). 

System lądowania (HLS – Human Landing System) zaprojektowany przez SpaceX będzie przenosił załogę, zapasy i sprzęt pomiędzy statkiem zawieszonym na orbicie księżycowej, a powierzchnią Księżyca podczas planowanej na 2024 rok misji.

Astronauci zostaną wystrzeleni na orbitę okołoziemską rakietą Space Launch System NASA na pokładzie statku kosmicznego Orion. Następnie dwóch członków załogi przesiądzie się na statek kosmiczny SpaceX Starship, który przetransportuje ich dalej na Księżyc. 

“Dzięki tej misji NASA i nasi partnerzy wykonają pierwszą załogową misję demonstracyjną na powierzchnię Księżyca w XXI wieku, a agencja zrobi krok naprzód w kierunku równouprawnienia kobiet i długoterminowej eksploracji głębokiego kosmosu” – powiedziała Kathy Lueders, zastępca administratora misji NASA ds. eksploracji człowieka i operacji.

Starship firmy SpaceX wykorzystuje silniki Raptor i czerpie z dziedzictwa poprzednich statków kosmicznych Falcon i Dragon. Firma przeprowadziła sześć testów lotu suborbitalnego statku Starship, który posiada przestronną kabinę i dwie śluzy powietrzne, które mają być wykorzystywane do spacerów astronautów po Księżycu. SpaceX zbudował już 10 prototypów Starship od stycznia 2020 roku, ale kilka z nich eksplodowało podczas testów.

W następnej fazie musimy mieć pewność, że statek przejdzie pozytywne testy, ponieważ nie wystrzelimy ludzi, dopóki nie przeprowadzimy udanych testów powiedziała podczas uroczystości Lisa Watson-Morgan, kierownik programu HLS w Marshall Space Flight Center NASA.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie  | Wydarzenia


źródło: https://www.nasa.gov