ARCHITEKTURA

Pierwszy mikrolas w Gdańsku. Przy jego sadzeniu pomógł japoński naukowiec!

Pierwszy mikrolas w Gdańsku został zasadzony we współpracy władz miasta i samych mieszkańców. Zielony zagajnik składający się z ponad 600 drzew powstał na zdegradowanym terenie nieopodal zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II. Wszystko udało się zrobić według zasad japońskiego botanika Akiry Miyawakiego: zdegradowany teren został wzbogacony kompostem z bioodpadów, na takiej glebie znalazło swoje miejsce bytowania ponad 600 roślin. Mikrolas już za trzy lata ma być gęsty i bujny. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśla, że powstał on w ramach prac nad zagospodarowaniem Parku Południowego.

Pierwszy mikrolas w Gdańsku – kilka prostych zasad

Nad całością czuwał dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu i edukator przyrody z Krakowa, który jest popularyzatorem tworzenia mikrolasów według koncedepcji Akiry Miyawakiego.

– To był genialny naukowiec – mówi Kasper Jakubowski. – Analizował zmiany zachodzące w przyrodzie na całym świecie i na tej podstawie prawie 50 lat temu przygotował koncepcję małego lasu, bujnie i szybko rosnącego nawet na bardzo trudnym terenie. Ten pomysł sprawdza się na obszarach zdegradowanych przez działalność człowieka, niemal na wszystkich kontynentach. +

Zanim rozpoczęto sadzenie, Kasper Jakubowski udzielił kilku praktycznych wskazówek, zgodnych z zasadami Akiry Miyawakiego:

  • roślin nie należy sadzić rzędami, jak na plantacjach
  • gatunki roślin muszą rosnąć przemieszanie, nie wolno tworzyć skupisk tego samego gatunku
  • korzonki z zasady należy zakopywać w ziemi płytko, ale tym bardziej w mikrolesie, gdzie rośliny zostają dodatkowo przykryte 30-centymetrową warstwą słomy i kawałków kory drzew, co pomaga w utrzymaniu wilgoci

Do posadzenia było ponad 600 drzew, krzewów i roślin leśnego runa. Wśród nich graby, buki, dęby, kaliny, lipy, bzy, kruszyny czy dzikie jabłonie. Sadzono też fiołki, poziomki i leśne paprocie. W sumie ponad 35 rodzimych gatunków charakterystycznych dla grądu subatlantyckiego czy buczyny pomorskiej, tzn. siedlisk leśnych typowych dla Gdańska

Sadzenie rozpoczęło się w sobotę, 18 marca, o godz. 12. Na miejsce stawiło się około 200 osób, w tym okoliczni mieszkańcy, a także  uczniowie pobliskiej szkoły. Przyszła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która jest entuzjastką utworzenia w tej części miasta Parku Południowego. Byli zastępcy prezydent – Piotr Grzelak i Piotr Borawski. Nie zabrakło radnych miejskich i dzielnicowych, rośliny pomagali sadzić m.in. Kamila Błaszczyk, Anna Golędzinowska, Cezary Dowbór-Śpiewak, Mateusz Skarbek, Łukasz Bejm.

– Dziękuję wszystkim, którzy krok po kroku zmieniają południowe dzielnice naszego miasta – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Jest element większej całości. Dzięki konsultacjom, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku, wiemy, jak ten Park Południowy ma wyglądać i krok po kroku będziemy go budować zgodnie także z waszymi oczekiwaniami. Zachęcam do włączania się w różne akcje, które służą dobru wspólnemu i ekologii, tak aby otoczenie wokoło było coraz bardziej przyjazne. Wspólnie zadbajmy także o ten mikrolas, który dziś posadziliśmy, aby służył nam wszystkim jak najdłużej.

Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku – jako sponsora mikrolasu – przypomniał, że 100 drzewek wyhodowano w ramach działalności Zakładu. Dzięki organizatorom, uczestnicy sadzenia mikrolasu mogli napić się gorącej herbaty lub zjeść coś ciepłego. Kto chciał, mógł zapisać się, by jego imię i nazwisko znalazło miejsce na pamiątkowej tablicy. W dniach poprzedzających sadzenie, na obszar 200 metrów kwadratowych nawieziono prawie 40 ton miejskiego kompostu, który produkowany jest w Zakładzie Utylizacyjnym. Każdy miłośnik ogrodnictwa w Gdańsku zna ten ulepszacz gleby jako “czarne złoto ogrodników”.  W jego produkcji uczestniczą w zasadzie wszystkie gdańszczanki i wszyscy gdańszczanie – jeśli tylko wyrzucają organiczne odpady kuchenne do pojemników z napisem BIO.

Jak wam się podoba taka inicjatywa? Pierwszy mikrolas w Gdańsku do dobry, czy zły pomysł?

źródło: UM Gdańsk (https://www.gdansk.pl),  GZDiZ (https://gzdiz.gda.pl)
zdjęcia: Grzegorz Mehring, UM Gdańsk (https://www.gdansk.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Las | Gdańsk | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Najstarszy murowany świecki budynek w Koninie przeszedł remont. Dom Zemełki jest jak nowy

Dom Zemełki to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Konina. Prosty budynek, tak naprawdę niczym…

19 kwietnia 2024

W Czechach stoi dom-ikona. To Willa Tugendhatów

Willa Tugendhatów zbudowana została w 1930 roku dla majętnego przemysłowca. Jej budowa pochłonęła wówczas pięć…

19 kwietnia 2024

Dworzec Gdańsk Główny w Japonii? Kraj Kwitnącej Wiśni posiada jego kopię

Chińczycy słyną z kopiowania wielu rzeczy. Podrabiane produkty znanych marek opatrzone etykietą Made in China…

19 kwietnia 2024

Ceramika Paradyż Partnerem wystawy w Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji

Wsparcie dla sztuki i kultury pozwala artystom rozwijać się i promować ich dorobek na całym…

19 kwietnia 2024

Mury, które mówią. Przechadzka po zachowanych fragmentach granic warszawskiego getta

Historia Warszawy wiąże się nierozerwalnie z dziejami żydowskiej społeczności. W momencie wybuchu II wojny światowej…

18 kwietnia 2024

Turkusowa perła stylu art deco w LA. Eastern Columbia Building

Turkusowy budynek Eastern Columbia Lofts jest wybitnym przykładem stylu art deco w Los Angeles. Projekt…

18 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej