Barczewko to licząca nieco ponad pół tysiąca mieszkańców wieś w województwie warmińsko-mazurskim. Jej historia sięga 1325 r., kiedy zbudowano tu strażnicę biskupów warmińskich. Dziś miejscowość wyróżniają typowe warmińskie zabudowania i od niedawna nietypowy, nowoczesny zbiornik wydrukowany w technologii 3D.
Inwestycję dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie zrealizowała firma EKO-WOD z Kętrzyna. Druk zbiornika był możliwy dzięki współpracy z Holcim Polska i Globtank oraz duńską firmą COBOD, która słynie z produkcji drukarek 3D do betonu.
Decydując się na wybór technologii druku 3D przy budowie zbiornika, zaoszczędzono 25 proc. materiałów oraz znacznie przyspieszono czas na realizację. Zastosowana metoda pozwoliła na zmniejszenie grubości ścianek oraz wysokość zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. W tradycyjnym budownictwie szerokość ścian byłaby taka sama w dolnej części, środkowej i górnej. Jednak konstrukcyjnie nie jest to wymagane ponieważ ciśnienie napierającej wody jest największe w dolnej części. Technologia 3D pozwoliła stworzyć zbiornik, którego ściany są najgrubsze w dolnej części i stopniowo cieńsze wyżej.
Zbiornik na wodę pitną był drukowany przez 38 godzin, ale sam proces musiał być przerywany, co w sumie przełożyło się na pięć dni pracy nad jego powstaniem. Do stworzenia zbiornika wykorzystano materiał TectorPrint. W sumie konstrukcja ma 7 metrów wysokości, a jego średnica wynosi 7,6 m.
Nasza firma od lat rozwija technologię druku 3D betonu i jej zastosowania, a projekt w Barczewku jest kolejnym dowodem na to, że ta technologia ma ogromny potencjał. Zastosowanie naszego rozwiązania pozwoliło na oszczędność materiałów na poziomie 25%, co stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego budownictwa – powiedział Henrik Lund-Nielsen z COBOD.
Rozwój technologii druku 3D pozwala automatyzować proces budowy i go przyspieszać. Dużym atutem jest redukcja ilości odpadów i zmniejszenie zużycia surowca. Teraz niewielka wieś Barczewko będzie mogła chwalić się najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które ukryte są pod powierzchnią ziemi.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Beton | Technologia | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie