To jedna z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce. Pionowy las ozdobił nowy budynek mieszkalny w Katowicach. Duże drzewa sprowadzono z Niemiec, by ozdobiły 11 kondygnacji. Włosi mają swoje słynne Bosco Verticale w Mediolanie, a mieszkańcy Katowic namiastkę w postaci inwestycji Damrota Garden.
Inwestycja realizowana jest w Katowicach przy ulicy Damrota. Budynek mieszkalny ma 11 kondygnacji, a jego charakterystycznym elementem mają być ozdobione roślinami fragmenty elewacji. Właśnie taką sylwetkę dla stolicy województwa zaprojektował architekt Tomasz Konior.
Deweloper Millenium Inwestycje postawił na integrację natury z architekturą, wykorzystując aż 65 odmian roślin. Wśród nich szczególnie wyróżniają się ponad 9-metrowe platany, które swoim rozmachem nadają elewacji monumentalny wygląd. Dopełnieniem kompozycji są odmiany azalii, drzewa iglaste oraz trawy ozdobne, które razem tworzą zróżnicowaną, wieloletnią mozaikę zieleni. Ta starannie skomponowana paleta ma cieszyć oczy i sprawiać, że budynek będzie zmieniał swój wygląd w zależności od pory roku.
Architektura spotyka naturę
Część nasadzeń wykorzystanych przy realizacji inwestycji pochodzi z niemieckiej szkółki Bruns Pflanzen, istniejącej nieprzerwanie od 150 lat. Ta instytucja odpowiadała za zieleń przy słynnych lokalizacjach, takich jak Pola Elizejskie, Pole Marsowe czy pałac królewski w Wersalu. Obecność tych historycznych egzemplarzy na elewacji katowickiego budynku nadaje projektowi niepowtarzalny wymiar – to swoiste połączenie europejskiej tradycji zieleni z nowoczesną architekturą miejską. Duże drzewa mają symbolizować trwałość, jak i dynamiczny rozwój.
W pierwszym etapie na budowę budynku Damrota Garden dotarły trzy transporty drzew, m.in.: sosny czarne, platany, klony tatrzańskie, świdośliwy i sosny drobnokwiatowe – wylicza Piotr Płoskoń, jeden z założycieli Millenium Inwestycje.
Realizację pionowego lasu nadzoruje polska firma AKG Architektura Krajobrazu, znana z rewitalizacji historycznych obszarów i projektów, takich jak Muzeum Pałacu króla Jana III Sobieskiego czy Łazienki Królewskie. Projektanci uwzględnili specyfikę lokalnych warunków klimatycznych, dobierając rośliny całoroczne, które gwarantują efekt zielonej fasady niezależnie od zmieniającej się pory roku. Dzięki temu budynek przekształca się w żywy organizm.
Wizualizacja:
Zieleń w mieście
Zielone podejście do architektury, choć estetycznie efektowne, ma również wymiar praktyczny. Władze miast premiują innowacyjne rozwiązania, oferując korzystne ulgi podatkowe dla właścicieli nieruchomości, którzy wprowadzają zielone dachy lub ogrody wertykalne. Takie rozwiązania nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale ma mieć również korzystny wpływ na mikroklimat oraz redukcję zanieczyszczenie hałasem i pyłami.
Katowicka inwestycja to symboliczne połączenie nowoczesnej architektury z tradycją mieszkania blisko natury. Monumentalne platany i inne drzewne okazy na elewacji budynku stanowią wyraz połączenia człowieka z przyrodą, przypominając, że w sercu wielkomiejskiej dżungli nadal można odnaleźć spokój i harmonię. Dla mieszkańców i użytkowników przestrzeni budynek ten ma być oazą, w której codzienność przeplata się z naturą.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Katowice | Elewacja | Place, Skwery, Parki | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie