Piramida w San Francisco przejdzie metamorfozę. Przebuduje ją Foster.

Piramida w San Francisco o nazwie Transamerica Tower znajduje się w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Znajdziemy ją pod adresem 600 Montgomery Street. Pierwotnie została zaprojektowana przez Williama Pereira, natomiast teraz renowacje przeprowadzi pracownia Foster + Partners. 

Słynny budynek został wybudowany w 1972 roku. Projekt zakładał, że wieża będzie mierzyć około 350 metrów, lecz rada miasta nie zatwierdziła tego projektu, ponieważ zasłaniałby całkowicie widok na zatokę Nob Hill. Powierzchnia obiektu wynosi 49 238 metrów kwadratowych oraz jest wysoki na 260 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem w mieście. Konstrukcja składa się z 48 pięter, do których prowadzi aż 18 wind. Z uwagi na brak możliwości poruszania się windą na ukos zbudowano przy wierzchołku „skrzydła” mieszczące właśnie szyby windowe. Owe szyby poprowadzone są od 29 do 48 piętra.

Piramida w San Francisco zbudowana jest głównie ze stali, a jej styl odnosi się do brutalizmu. Ciekawostką jest fakt, że wieża ma łącznie 3678 okien. Strzelisty szczyt budynku zajmuje około 65 metrów oraz mieści obserwatorium. Znajdują się w nim cztery kamery rozmieszczone w stronę czterech stron świata pozwalające na oglądanie widoków na monitorach w głównym holu 24 godziny na dobę. Koszt budowy budynku wyniósł zaledwie  32 miliony dolarów, co sprawia, że jest to jedna z najbardziej rentownych inwestycji w historii architektury.

To wyjątkowa okazja, aby odrestaurować unikalną Transamerica Pyramid Tower i historyczny Redwood Park, aby stworzyć wyjątkowe miejsce w sercu San Francisco” – powiedział Norman Foster.

Piramida w San Francisco przejdzie gruntowną przebudowę. Londyńska pracownia wygrała przetarg u inwestora nieruchomości Michaela Shvo, który nabył wieżowiec w 2020 roku. Metamorfoza obejmować będzie odnowienie i odrestaurowanie obiektu wewnątrz, z zewnątrz oraz jego okolice. Budynek zyska powiększone otwarte przestrzenie na parterze, również w planach jest rozszerzenie kompleksu poprzez połączenie budynku z niektórymi z otaczających go budynków.

Wizualizacje opublikowane przez pracownie pokazują przemianę między innymi parteru wieży, który wypełnią różnego rodzaju lokale handlowe. Penthouse na 48 piętrze zostanie przetransformowany na klub nocny dla mieszkańców. Poddane renowacji zostaną również liczne biura w budynku, apartamenty mieszkalne wewnątrz oraz wyłożona kwiatami wiśni arterię komunikacyjną na sąsiedniej alei, o nazwie Mark Twain Street. Prace remontowe ruszą jeszcze w tym miesiącu.


Norman Foster jest znany ze swojego błyskotliwego podejścia do historycznych budynków i jestem zachwycony, że mogę współpracować z jego zespołem przy tak ważnym zadaniu”. – powiedział Shvo, właściciel obiektu.

O pracowni:
Foster + Partners — międzynarodowa pracownia zajmująca się zrównoważoną architekturą, urbanistyką i projektowaniem, założona przez Normana Fostera w 1967 roku. Posiadają biura na całym świecie. Firma działa jako jedna całość, zróżnicowana etnicznie i kulturowo. Firma Foster + Partners pracowała już nad innymi dużymi projektami na przykład w Bay Area nad Apple Park w Cupertino.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja | Metal | Metamorfoza | Ciekawostki

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.fosterandpartners.com
Zdjęcia: https://www.shvo.com