piramida w tiranie

Piramida w Tiranie zostanie przebudowana. Projekt od holendrów z biura MVRDV

Piramida w Tiranie zbudowana została w 1988 roku. Wkrótce ruszy przebudowa kultowej konstrukcji, która ma stać się miejscem spotkań mieszkańców.

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Albanii. Piramidę otwarto pod koniec 1988 roku. Przez kilka pierwszych lat działało tam muzeum Envera Hodży, zmarłego w 1985 roku dyktatora Albanii i pierwszego sekretarza Albańskiej Partii Pracy. Niezwykłą konstrukcję zaprojektowała córka Hodży – Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz architektami Pirro Vaso i Vladimirem Bregu.

Po zmianach ustrojowych w 1991 roku w piramidzie zaczęło działać centrum konferencyjne i wstawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tam dyskotekę, a w 1999 roku stacjonowały w niej oddziały NATO oraz organizacje humanitarne. Od niemal dwudziestu lat budynek stoi pusty i niszczeje.

Przez ostatnie lata mieszkańcy korzystali z budynku jako miejsca spotkań. Wspinali się na pochyłe ściany i przesiadywali na nich spędzając wolny czas. Stołeczni urzędnicy postanowili dać budynkowi nowe życie i w 2018 roku ogłosili konkurs architektoniczny na projekt przebudowy piramidy w centrum edukacji technologicznej.

Konkurs zwyciężyli architekci z holenderskiej pracowni MVRDV. Według ich projektu piramida zyska system zewnętrznych schodów, dzięki którym budynek zmieni się w ogromny miejski mebel. Atrium będzie mocno zielone, pojawią się tam rośliny, kawiarnie i restauracje. Projekt przewiduje też otwarcie budynku i jego mocne przeszklenie. We wnętrzu zbudowane zostaną przestrzenie do organizowania warsztatów. Architekci chcą, by przebudowana piramida stała się centrum życia kulturalnego Tirany.

piramida w tiranie


W całym projekcie kluczowe znaczenie ma ekologiczne podejście architektów. MVRDV planuje wykorzystać maksymalnie dużo starych materiałów budowlanych, które dokładnie oczyszczone będą mogły znowu służyć mieszkańców. Przykładem są kamienne płytki, które pierwotnie zdobiły elewację piramidy. To właśnie z przetworzonych płytek zbudowane zostaną nowe schody. Pierwsze prace na terenie budowy rozpoczęły się 4 lutego.

Czytaj też: Ciekawostki| MVRDV | Miasto

 

fot. Kroll Markus, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0
fot. Martin Brož, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

źródło: MVRDV