ARCHITEKTURA

Pizzeria Tutti Santi. Tutaj design łączy się ze smakiem

Jej wnętrze zaprojektowali architekci z krakowskiej pracowni LSD.Studio. Tutti Santi to jedyna w Polsce pizzeria, która serwuje pizzę według legendarnej receptury Mistrza Włoch i Europy Valerio Valle. O dobrym smaku w tej restauracji można mówić nie tylko w kontekście wyśmienitego jedzenia, ale także wyjątkowego wnętrza. Nawiązujący do klimatu gotyckich świątyń wystrój i wysokiej jakości materiały tworzą atmosferę, którą trudno porównać z innym miejscem.

Projekt wnętrza Tutti Santi, które znajduje się w samym centrum Warszawy przy ul. Królewskiej 18, opiera się na dwóch filarach. Jest ono zarówno ciepłe, a przy tym jednocześnie nowoczesne. W czym tkwi sekret, który sprawia, że miejsca nie da się porównać do innego?

W bezpośrednim nawiązaniu do nazwy lokalu (tłumaczenie Wszyscy Święci) i przeniesieniu gości w wyjątkowy świat historii sztuki sakralnej. Nawiązanie do sztuki gotyckiej pozwoliło na wplecenie w wystrój wnętrza wielu ciekawych elementów, które stworzone z nowoczesnych materiałów zyskały interesujący i oryginalny charakter. Jednym z nich są oryginalne obrysy witraży. Umieszczone wzdłuż elewacji sprawiają ciekawe wrażenie dla osób przebywających we wnętrzu restauracji, ale różnie mocne wrażenie wzbudzają wśród przechodniów przemieszczających się wzdłuż pobliskiej ulicy.

Największe zainteresowanie gości wzbudzają jednak przede wszystkim elementy ikonografii postaci świętych. Te, choć bazują na wczesno chrześcijańskim kanonie, zostały zaprojektowane w duchu współczesnej pop kultury. Jako włoska pizzeria, właściciele chcieli tym samym nawiązać do długiej i pięknej włoskiej tradycji, gdzie na cześć chrześcijańskich świętych osób, które swoim życiem były wzorcem dla innych i przykładem cnót, nadawano nazwy włoskich miejscowość obierając sobie ich za patronów.

Co więcej, na ścianach widnieją obrazy dokładnie tych świętych, których imionami nazwano pizze. Do menu warto zajrzeć też dlatego, że zostało ciekawie podzielone na kilka kategorii, które mogą stać się interesującą lekcją włoskiej kuchni – są w nim najbardziej znane pizze klasyczne, ale goście mają do wyboru też szeroką ofertę pizz premium z wyszukanymi, regionalnymi składnikami, popularne we Włoszech, a jeszcze mało znane w Polsce – pizze bianci bez pomidorowego sosu, czy pizze Gourmet. Podniesienie pizzy do rangi kuchni fine dining wydaje się niemożliwe? W Tutti Santi udowadniają, że pizza może zachwycać wyrafinowane gusta zarówno gości restauracji, ale nawet jury na Mistrzostwach we Włoszech, na których to reprezentacja Tutti Santi zdobyła aż 8 pucharów w 2021 roku.

Nasza zasada wierności włoskim tradycjom dotyczy wyboru dań i produktów, ale także wystroju. Od samego początku prowadzenia restauracji ciasto na pizzę niezmiennie przygotowujemy według wyjątkowej, tajnej receptury Mistrza Włoch Valerio Valle, a do tworzenia menu wykorzystujemy legendarne, przekazywane z pokolenia na pokolenia przepisy. Tworząc wnętrze naszej restauracji również postawiliśmy na włoską tradycję, nawiązując do historycznego sakralnego klimatu Włoch. – tłumaczy Sergiusz Urbaniak, właściciel sieci.

We wnętrzu Tutti Santi, oprócz najbardziej charakterystycznego elementu, jakim są wizerunki świętych wykonane przez artystę metodą tradycyjnego fresku, niepowtarzalny klimat restauracji nadają witraże, podwieszane sufity, meble czy detale metaloplastyczne (np. zdobiona krata oddzielająca stoliki, a jednocześnie dająca siedzącym przy nich osobom intymność). Motywy rdzawej cegły i ciepłego światła sprawiają natomiast, że wnętrze stało się bardziej przytulne i kameralne. Ciepła dodaje także ustawiony w centrum profesjonalny, włoski piec, w którym płonie prawdziwy ogień i obok którego goście mogą na żywo podglądać pizzaiolo w trakcie przygotowywania dla nich pizzy.

źródło: Tutti Santi

Czytaj też: Restauracja | Wnętrza | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Modernistyczna kamienica przy Grzybowskiej zionie pustką. Powstaną w niej luksusowe apartamenty

Modernistyczna kamienica stojąca pod adresem Grzybowska 73 w Warszawie powstała w latach 1935 - 1937…

28 marca 2024

Mieszkanie z widokiem na Pragę. Drewniany sufit gra tu główną rolę

Mieszkanie ma 88 m kw. i znajduje się w nowym kompleksie mieszkalnym Smíchov Neugraf w…

28 marca 2024

Rozbetonowano kolejny fragment placu Bankowego. Tak Warszawa rozpoczęła tegoroczny sezon na miejską zieleń

Plac Bankowy będzie bardziej zielony. W narożniku  przy ul. Elektoralnej rozpoczęło się właśnie sadzenie nowych…

28 marca 2024

Jak feniks z popiołów. Wzorowa renowacja Domu Konopackiego na Pradze

Dom Ksawerego Konopackiego był w XIX wieku jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi. Został wybudowany…

28 marca 2024

Paradyż Designers – oto laureaci międzynarodowej edycji konkursu!

Trzecia edycja konkursu Paradyż Designers, organizowanego przez Ceramikę Paradyż, pod patronatem ArchDaily dobiegła końca. To…

28 marca 2024

Plac Wilsona w Warszawie będzie bardziej zielony. Chcieli tego mieszkańcy!

Na placu Wilsona będzie mniej betonu – zastąpią go nowe drzewa, krzewy i kwiaty. To…

28 marca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej