remonty dworców kolejowych

PKP inwestują w remonty dworców kolejowych. Przebudowanych będzie aż 40 [MAPA]

Kolejarze rozwijają Program Inwestycji Dworcowych. Do 2023 roku przebudowanych będzie aż 40. Remonty dworców kolejowych, albo już się zakończyły, albo jeszcze trwają. Niektóre z budynków dopiero czekają na rozpoczęcie prac.

Program Inwestycji Dworcowych prowadzony jest na kolei od kilku lat. W ramach tego programu kolejarze przeprowadzają modernizacje linii kolejowych, inwestują w tabor i remontują dworce.

Jednym z efektowniejszych jest dworzec w Czeremsze. O tym nowoczesnym budynku z elektrownią na dachu pisaliśmy w tym artykule.

Udostępniony w styczniu dworzec w Czeremsze to pierwszy namacalny efekt Programu Inwestycji Dworcowych w tym roku i jednocześnie piętnasty ukończony obiekt w ramach całego projektu. Większość prowadzonych przez nas inwestycji dworcowych wchodzi w decydującą fazę. Aż 42 proc. z nich jest w trakcie prac budowlanych oraz na etapie wyboru wykonawcy przebudowy dworców. Kolejne 40 proc. jest na etapie opracowania dokumentacji projektowych i wyboru pracowni architektonicznych, które je opracują – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W sumie kolejarze na remonty dworców w ramach programu przeznaczyli do tej pory 113 mln zł, natomiast wartość projektów będących w trakcie, na różnych etapach inwestycji, szacuje się na ponad 1,5 mld zł. Ta kwota ma sprawić, że pasażerowie w całej Polsce zyskają nowoczesne obiekty, w których będzie można wygodnie i bezpiecznie czekać na pociąg.

remonty dworców kolejowych


Łącznie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 powstanie ich aż 40. Niezwykle ważnym aspektem programu jest również renowacja i rewitalizacja obiektów zabytkowych, które są istotnym elementem ochrony dziedzictwa historycznego. Budynki objęte ochroną konserwatorską stanowią ponad połowę wszystkich dworców objętych Programem Inwestycji Dworcowych PKP S.A.

Przebudowa prawie 200 dworców kolejowych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 to pierwszy etap największego w historii PKP S.A. programu modernizacji i budowy dworców kolejowych. Większość – około 75 proc. – środków przeznaczonych inwestycje związane z przebudową polskich dworców stanowią fundusze Unii Europejskiej dystrybuowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (np. Pomiechówek, Sędziszów Małopolski), Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (np. Bielsk Podlaski, Czeremcha, Nidzica), Regionalnego Programu Operacyjnego (np. dworce w dolinie Popradu). Część obiektów budowana i modernizowana jest ze środków własnych PKP S.A. przy wykorzystaniu funduszy pochodzących z budżetu państwa (np. Oświęcim).

Mapa zakończonych, trwających i planowanych inwestycji. Kliknij, aby powiększyć:

remonty dworców kolejowych - program inwestycji dworcowych

Otwarty niedawno dworzec w Czeremsze. O budynku przeczytasz klikając tutaj

fot. PKP SA

Czytaj też: PKP | Dworzec kolejowy | Zabytki | Cegła