Plac Axentowicza w Krakowie zostanie zrewitalizowany.

Plac Axentowicza w Krakowie czekają spore zmiany! Wkrótce plac Teodora Axentowicza wraz ze znajdującym się na nim skwerem Imienia Więźniów Obozu Zgłady może zyskać nowe, kwitnące oblicze. Już niedługo teren ten stanie się zieloną oazą, pomiędzy parkiem Krakowskim a parkiem Młynówka Królewska. W ramach planowanej rewitalizacji powstanie rabata malarska, rabaty bylinowe z miejscami do wypoczynku, a także tablice z informacjami historycznymi związanymi z więźniami obozu zagłady, którym poświęcony jest skwer.

Rewitalizacja placu ma na celu stworzenie wyjątkowego, zielonego miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Pojawią się nowe ławki oraz pierwszy raz w naszym mieście – dysze zmgławiające, (znane z innych europejskich miast – np. Budapesztu czy Berlina), które zapewnią przyjemny chłód oraz orzeźwienie, a najmłodszym świetną zabawę.


“Chcielibyśmy posadzić na placu ponad 35 tysięcy kwitnących bylin, 50 tysięcy roślin cebulowych, a także 7 szt. wiśni i kilkaset krzewów pachnącej róży. Plac będzie pełen kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni” – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W projekcie zaakcentowano również informacje historyczne na temat zabytkowej zabudowy sąsiadującej z placem, a także informacje o patronie placu – Teodorze Axentowiczu. Zakończenie prac zaplanowane jest na wrzesień 2021 r. O postępach prac rewitalizacyjnych będziemy informować na bieżąco.


Obecnie park choć jest pełen drzew i krzewów nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Już niedługo, zaniedbane trawniki i popękane chodniki zmienią swoje oblicze na bardziej nowoczesne i  przyjazne środowisku. Poniżej kilka zdjęć jak obecnie wygląda Plac Axentowicza w Krakowie:

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Ekologia | Rośliny | Kraków | Polska | Renowacja

źródło: www.krakow.pl